Coprinellus radians - created on September 2015 in Estonia by Vello Liiv |
|
ZRAKASTA GNOJIŠTARKA
Coprinellus radians (Fr.) Vilgalys, Hopple & Jacq.Johnson
Sinonimi:
Etimologija: radians (lat.) = zračan, blistav, sjajan. Po zrakasto raspoređenim micelijskim hifama na bazi stručka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Psathyrellaceae / Coprinellus
Klobuk: 1-3 (6) cm širok, polukuglast, kasnije zvonolik, rijetko stožast; sivkast, sivkasto-smeđ, žuto-smeđ do narančasto-smeđ, sredina je tamnooker do narančasto-smeđa, rub je uglavnom svjetliji, posut smećkastim stožastim čehastim bradavicama, narebran.
Stručak: 6-9 cm visok i 2-6 (7) mm debeo, bijel, lomljiv, zadebljan na osnovi, pahuljast, na bazi su uočljive micelijske hife žuto-okeraste boje.
Listići: U početku bjelkasti, zatim sivo-smeđi do ljubičasto-smeđi, oštrica je svjetlija i trepavičasta, u starosti pocrnu, gusti, dosta su stisnuti, zaokruženi su uz stručak, jedva prirasli.
Spore: Eliptične, bubrežaste, 8.5-12.6 x 5-7 µm; otrusina je crno-smeđa.
Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, bijelo; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u šumama, parkovima, podrumima i jamama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (trupci) raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća ili prividno na zemlji izmiješanoj s drvnim ostacima.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom jer je slabe kvalitete i u kombinaciji s alkoholom uzrokuje antabusni sindrom trovanja.
Napomena: Najprepoznatljivija je po karakterističnoj žuto-okerastoj boji micelija zbog čega se i stručak nahuka tom bojom, micelijske hife obuhvaćaju klobuk. Klobuk je izraženiji od klobuka sličnih vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 112. Zrakasta gnojištarka (Coprinus radians Desmaziéres)
-
Coprinellus radians (Desm.) Vilgalys, Hopple & Jacq.Johnson. 2023. https://www.gbif.org/species/2534651