TAMNA KOPRENKA
Cortinarius torvus (Fr.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: torvus (lat.) = mračan. Po izgledu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Engleski naziv: Stocking Webcap
Klobuk: 4-10 (13) cm širok, najprije je polukuglast i konveksan pa otvoren i naglašeno ispupčen na sredini, tvrd, prilično je mesnat; najprije je ljubičasto-smeđ, zatim smeđ ili crvenkasto-smeđ, po suhom vremenu izblijedi, vlaknasto-čehast pa s nepravilnim mramoriranim poljima, rub je zaokružen i s bjelkastim ostacima ovoja, gladak ili često rastrgan.
Stručak: 5-7 (9) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, čvrst, debeo, zdepast, ujednačeno je valjkast i prilično trbušast, nakaradno je zadebljan na bazi, dno je obično šiljato, pun, često je izjeden od crva; iznad prstenka prema vrhu je lagano ljubičast, a prema bazi je svijetlosmećkast, gotovo je obavijen ovojem, na granici koprene ostane karakteristični gotovo opnasti i stršeći prstenak ili formira pseudoprstenaste zone, koprena je bijela.
Listići: Rijetki, široki, razmaknuti, prilično su debeli, zaokruženi su uz stručak, prirasli sa zupcem; u mladosti su lagano ljubičasti ili svijetloljubičasto-smećkasti, a kasnije tamnosmeđi.
Spore: Eliptične, sitno bradavičave, (9.1) 9.5 - 11.1 (11.9) × (5.4) 6.3 - 7.1 (8.2) µm, Q = (1.3) 1.4 - 1.7 (1.8), N = 120, Me = 10.4 × 6.7 µm, Qe = 1.6; otrusina je hrđastosmeđa.
Meso: Tvrdo, debelo, u klobuku je bjelkasto, blijedoljubičasto ili sivkasto-plavkasto, malo je crvenkasto pjegavo u bazi stručka, a kasnije postane smećkasto; miris je nametljivo slatkast, karakterističan, nije uvijek ugodan, podsjeća na suho voće, podsjeća na suhe šljive, mošt ili fermentirano voće, a okus je prvo blag pa poslije neugodan.
Stanište: Raste u kasno ljeto i jesen, u skupinama, u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće s bukvom, rijetko u crnogoričnim šumama ispod smreke.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.
Napomena: Ova je koprenka po makroskopskim karakteristikama prilično prepoznatljiva po suhom izgledu i jedinstvenom slatkastom mirisu. S dosta je promjenljivim ugodnim mirisom, sličnim kao kod cjepače Inocybe pyriodora, ali mnogo ugodnijem nego kod slične vrste. Slična je i Cortinarius scutulatus koja najčešće raste po crnogoričnim šumama i ima veoma neugodan i oštar miris po hrenu. Slična je i vrsta razorna koprenka (Cortinarius evernius) koja raste po crnogoričnim šumama i čiji su listići u mladosti hrđastosmeđi.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 314. Tamna koprenka (Cortinarius torvus (Bull. ex Fr.) Fr.)
-
Cortinarius torvus (Fr.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2528680