Balsamia vulgaris - created on December 2015 in Città Metropolitana di Torino, Italy by Nicolò Oppicelli |
|
OBIČNA BALZAMOVKA
Balsamia vulgaris Vittad.
Etimologija: vulgaris (lat.) = običan, skupan, zajednički. Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Helvellaceae / Balsamia
Plodno tijelo: 1-3 (4) cm široko, kuglasto je i naborano; narančasto, crvenkasto do crvenkasto-smeđe, površina je glatka ili sitno bradavičava i nešto svjetlija.
Spore: Eliptične do valjkaste, glatke, prozirne, s 2-3 uljne kaplje, 21.5-30.5 x 9.8-12.1 µm; mješinice su duge do 80 µm, s 8 spora; otrusina je žuto-smeđa.
Meso (gleba): Bijelo je pa žućkasto, u starosti je sa sitnim komoricama; miris neugodan na dimljeno meso, a okus na dim.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, podzemno u humusu, u miješanim šumama bora, bukve, jele i smreke u simbiozi s različitim vrstama bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, na kiselom i vapnenastom tlu; često se pronađe u šumi na mjestima koja su izrovale divlje svinje.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta zbog neugodnog mirisa glebe, a i u večim količinama izaziva gastrointestinalne tegobe.
Napomena: Ova vrsta karakteristična je po boji, mirisu, te velikim i glatkim sporama. Dvije slične vrste imaju nešto manje plodno tijelo i mnogo manje spore, ali nema opasnosti od zamjene jer ne rastu kod nas, već u sjevernijem dijelu Europe.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je okruglasto; 2. površina je narančasta do crvenkasto-smeđa; 3. površina je glatka ili sitno bradavičava; 4. meso je žućkasto; 5. miris mesa je neugodan na dimljeno meso; 6. raste podzemno u humusu u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1659. Obična balzamovka (Balsamia vulgaris Vittadini)
-
Balsamia vulgaris Vittad. 2023. https://www.gbif.org/species/2594688