Lactarius lacunarum - created on September 2013 in Królówka, Poland by Jerzy Opioła |
|
MOČVARNA MLIJEČNICA
Lactarius lacunarum Romagn. ex Hora
Sinonimi:
Etimologija: lacuna (lat.) = jamičasto, udubljeno, rupičasto.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Klobuk: 1.5-6 (7) cm širok, najpriije je konveksan, zatim se rastegne i često ispupči na sredini, lijevkast, malo je blistav; narančasto-smeđ, crvenkasto-smeđ ili narančasto-crven, lagano je vodenast, kasnije izblijedi prema oker boji, ujednačeno je obojen, lagano je naboran, u starosti je više ili manje izbrazdan, rub je uzdignut.
Stručak: 2.5-5 (6) cm visok i 3-8 (10) mm debeo, prilično je pravilan, skoro je valjkast ili je malo zadebljan na bazi, skoro je gladak, pun, kasnije je šupalj; boje je klobuka, narančasto-smeđ.
Listići: Dosta su gusti, s prisutnim su lamelulama različite dužine, nisu široki, izrezani su i spuštaju se po stručku; najprije su bjelkasti, kasnije su kremasto-žuti ili žuto-oker, u starosti su narančasto-smeđi do crvenkasto-smeđi.
Spore: Kuglaste, ponekad malo izdužene, skoro mrežaste, 6.7-7.5 x 5.5-6.2 µm; otrusina je krem.
Meso: Čvrsto, kasnije je lomljivo, blijedooker; miris nije izražen, a okus je prvo blag, kasnije je ljut; mlijeko je prilično obilno, bijelo, teži da minimalno požuti što je dosta uočljivo zbog kontrasta s bijelom površinom.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, od srpnja do prosinca, u bjelogoričnim šumama i parkovima, u simbiozi s različitim vrstama bjelogoričnog drveća, često s brezom, johom ili topolom, na vlažnim mjestima. U Hrvatskoj je pronađena na dva creta uz prisutnost breze i vrbe, dok uz treći nalaz nije navedeno stanište, poznata je s tri lokaliteta, na cretu Lepenici u Gorskom kotaru, na cretu Vrhovinskom polju te na otoku Krku.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11, 12
Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Prilično je promjenljive boje, od tamne crveno-smećkaste do svijetle žuto-oker ili blijedožute boje. Mlijeko joj jedva uočljivo požuti po čemu se razlikuje od sličnih vrsta kod kojih mlijeko mnogo izrazitije požuti.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 784. Udubljena mliječnica (Lactarius lacunarum (Romagn.) Lge. ex Hora)
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Močvarna mliječnica (Lactarius lacunarum Hora)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Močvarna mliječnica (Lactarius lacunarum)
-
Lactarius lacunarum Romagn. ex Hora. 2023. https://www.gbif.org/species/5248592