Lactarius atlanticus - created on December 2023 in Provincia di Ferrara, Italy by Andrea Grossi |
|
NAKOSTRIJEŠENA MLIJEČNICA
Lactarius atlanticus Bon
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, najprije je konveksan i malo ispupčen, ubrzo se raširi, gladak je ili hrapav; oker-smeđ, narančasto-smeđ do crvenkasto-smeđ, po vlažnom je vremenu vodenast, sitno je maljav, rub je valovit i uzdignut.
Stručak: 3-6 cm visok, valjkast, gladak; svijetlosmeđ, svijetlooker, narančast ili crveno-smeđ, na donjem je dijelu karakteristično bijelo dlakavo-čekinjast.
Listići: Gusti, pomiješani su s brojnim lamelulama, poneki se račvaju, prirasli su ili se kratko spuštaju po stručku; svijetlosmeđi ili svijetlooker, kasnije postanu crveno-smeđe pjegavi.
Spore: Eliptične, mrežasto-bradavičave, 7-9 x 6.5-8.5 µm; otrusina je svijetložuta.
Meso: Žućkasto ili krema, kasnije je crvenkasto-smeđe, u donjem dijelu stručka mnogo tamnije, lomljivo; miriše neugodno na lisne uši, slično kao kod hrastove mliječnice (Lactarius quietus), a okus je blag; ispušta malo vodenastog, bjelkastoga mlijeka blagog okusa.
Stanište: Raste u kasno ljeto i jesen u mediteranskim krajevima u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s određenim bjelogoričnim drvećem, uglavnom hrastom, ali i borom, voli toplija staništa.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta, a i malo je otrovna, jer sadrži terpentoidne nadražujuće tvari (ugljikovodični spojevi), koje su umjereno toksične, a simptomi trovanja su probavne smetnje, poremećaj vida, poremećaj koordinacije i oštećenje organa, a latencija traje od 30 minuta do 4 sata.
Napomena: Karakteristična je prvenstveno po rastu u blizini mora.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 803. Nakostriješena mliječnica (Lactarius atlanticus f. strigipes Bon)
-
Lactarius atlanticus Bon. 2023. https://www.gbif.org/species/5248609