Russula fellea - created on October 2022 in Bulle, Switzerland by Nicolas Schwab |
|
ŽUČNA KRASNICA
Russula fellea (Fr.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: felleus (lat.) = odnosi se na žuč, žučno. Po paprenom okusu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Geranium Brittlegill
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, u mladosti je okruglast, zatim je polukuglast, kasnije se raširi i ulegne na sredini, po vlažnom je vremenu je malo mazav i ljepljiv, gladak, kožica se teško guli; svijetložut, okerast, svijetlosmeđ ili je crvenkasto-smeđ, mjestimično je s crvenkasto ili crvenkasto-okerasto pjegav, rub je nešto svjetliji i kratko narebran, u starosti se rascijepa.
Stručak: 3-6 (8) cm visok i 1-2 (2.5) cm debeo, nepravilno je valjkast, ponekad je zadebljan na bazi ili ispod klobuka, najprije je pun, u starosti je šupalj, gladak; bijel, bjelkast, kasnije je kremasto-žućkast ili okerast, osobito prema dnu, inače je boje listića.
Listići: Gusti, tanki, pravilni, izmiješani su s lamelulama, prirasli, često su malo račvasti; u mladosti su bijeli, blijedokremasti, kasnije su kremasto-žuti ili okerasti, oštrica je ponekad hrđastosmeđa i orošena.
Spore: Eliptične, sa šiljastim mrežasto povezanim bradavicama visokim 1-1.5 µm, 7.1-9.5 x 6.3-8.2 µm; otrusina je blijedokrem do svijetložuta.
Meso: Čvrsto, lomljivo, najprije je bijelo, kasnije je bjelkasto do blijedožućkasto, na prerezu postane kremasto-žuto; miris je slatkast i kiselkast poput kompota od jabuka ili senfa, a okus je vrlo ljut i malo gorkast.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolanilinom najprije postane vinskicrveno pa zatim ljubičasto i na kraju purpurno-crno, dok s gvajakolovom tinkturom postane blijedosmećkasto.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim bjelogoričnim drvećem, najčešće hrastom, bukvom ili grabom, vrlo se rijetko pronađe u crnogoričnim šumama sa smrekom ili borom, na vlažnom tlu.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta, jer je okus mesa vrlo ljut.
Napomena: Nalazi se u brojnoj skupini krasnica čije je meso vrlo paprenog okusa ili vrlo jakog i neugodnog mirisa, ima žuto-oker klobuk, a stručak se ponekad sužava sve do listića. Rub klobuka je po literaturi jako narebran, međutim obično je samo malo narebran, skoro u tragovima. Ostali je dio klobuka gladak, a kožica je prilično sjajna i lako se guli u trakama. Vrlo je slična jestiva sjajnožuta krasnica (Russula claroflava) koja je žuto-narančaste boje, meso nema izražen miris, a na presjeku tamni, raste ispod breza.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 861. Žučna krasnica (Russula fellea Fries)
-
Russula fellea (Fr.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2551225