Phaeohelotium monticola - created on September 2018 in Бежаницкий р-н, Псковская обл., Russian Federation by Eugene Popov |
|
PLANINSKA ČAŠICA
Hymenoscyphus monticola (Berk.) Baral
Sinonimi:
Etimologija: mons (lat.) = planina + cola (lat.) = stanovnik, koji obitava. Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Leotiomycetes / Helotiales / Helotiaceae / Hymenoscyphus
Plodno tijelo (apotecij): 1-3 (4) mm široko, u ranoj je mladosti u obliku zvrka, a poslije se izravna i sliči disku ili može biti čak konveksan, izravno je spojen sa supstratom, kasnije formira stalak; unutarnja je himenijalna strana glatka, žuta ili žuto-narančasta, a u starosti posmeđi; vanjska je sterilna strana svjetlija ili čak bjelkasta.
Stručak: Najprije ne postoji, formira se nešto kasnije, svijetložut.
Spore: Eliptične do vretenaste, duguljaste, glatke, sitno točkaste, najčešće s jednom pregradom, ali mogu imati i tri, prozirne, 8.8-18 x 2.9-5.5 µm; otrusina je smeđa.
Meso: Sočno, žuto; miris i okus nisu izraženi.
Stanište: Raste u kasnu jesen i zimu kao saprofit na krupnijim drvnim ostacima (panjevi, trupci, plodovi) raznog bjelogoričnog drveća, najčešće hrasta, voli vlažna mjesta, često se pronađe i u vodi stajaćici.
Doba rasta: 10, 11, 12, 1
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Opisana se mješinarka lako zamijeni s nizom žutih mješinarki, osobito sa žutom čašicom (Bisporella citrina), ali ona na bazi ima vrlo kratak stalak i himenij u obliku plitke zdjelice ili tanjurića. Za sigurnu determinaciju žutih i drugih sitnih mješinarki nužno je utvrditi mikrostrukturu plodnog tijela.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1793. Phaeohelotium monticola (Berk.) Dennis
-
Hymenoscyphus monticola (Berk.) Baral. 2023. https://www.gbif.org/species/5952911