ZELENA KRASNICA
Russula aeruginea Lindblad ex Fr.
Sinonimi:
Etimologija: aerugo-aeruginis (lat.) = bakarna rđa. Po zelenkastoj boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Green Brittlegill
Klobuk: 3-10 (12) cm širok, masnat, u mladosti je skoro polukuglast, zatim je raširen i ulegnut na sredini, po vlažnom je vremenu malo ljepljiv i sjajan, kožica se lako guli do polovice promjera; zelen je ili sivo-zelen, na sredini je obično tamniji, ponekad je rđasto pjegav.
Stručak: 4-16 (20) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, valjkast, kratak, prilično je tvrd, pun, u starosti postaje šupalj; bijel, kasnije je nekad je s malo smeđih pjegica prema dnu, uzdužno je crtast.
Listići: Prilično su gusti, račvasti su prema stručku, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku, lomljivi, po vlažnom su vremenu relativno mekani; najprije su bijeli, kasnije žućkasti i sa smeđim pjegama.
Spore: Kuglaste, s mrežasto spojenim sitnim bradavicama, 5.7-10 x 4.7-7 µm; otrusina je bijelo-kremasta do žućkasta.
Meso: Čvrsto, lomljivo, bijelo, teži da posivi; miris nije izražen, a okus je nakon žvakanja uvijek najprije malo papren (osobito listići), zatim je blag.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom postane rđastosmeđe, s fenolom smeđe, dok meso u dodiru s fenolanilinom najprije pocrveni pa zatim pocrni, dok listići sa sulfoformolom poplave.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, najčešće u svim tipovima šuma u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, u crnogoričnim šumama sa smrekom ili borom, te u bjelogoričnim šumama sa brezom, češća je u hladnijim područjima.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete. U velikim je količinama navodno uzrokovala gastrointestinalne tegobe, ali to nije potvrđeno. Za sada nije poznat nijedan slučaj trovanja, ali za svaki slučaj treba biti na oprezu s ovom vrstom.
Napomena: Gotovo je jednaka sivomaslinasta krasnica (Russula pseudoaeruginea), koja raste u bjelogoričnim šumama, kojoj je sredina klobuka obično svjetlija i meso joj nije ljutkasto. Jedina je krasnica zelenkasto-sive boje, po veličini se može zamijeniti s dosta krasnica zelene boje kao što su ljubičastozelena krasnica (Russula cyanoxantha), kojoj se kožica klobuka guli samo na na rubu, a listići nisu lomljivi, te smeđezelena krasnica (Russula heterophylla), koja raste na drugačijem staništu, okus joj nije papren, a boja klobuka nije tako promjenljiva.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 810. Zelena krasnica (Russula aeruginea Kindblad), Sinonim Russula graminicolor Ricken
-
Russula aeruginea Lindblad ex Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2551173