SREDNJA PUPAVKA
Amanita intermedia (Neville, Poumarat & Hermitte) Cingarlini, Sartori, Maraia, Setti & Vizzini
Sinonimi:
Etimologija: inter (lat.) = između, srednji, međusobni + media (lat.) = srednja, srednja pozicija. Po karakteristikama između drugih srodnih vrsta.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
Engleski naziv: Between Amanita
Klobuk: 4-10 cm širok, isprva je polukuglast do konveksan, zatim se raširi i ulegnut ili je tupo ispupčen na sredini, kožica se lako guli; površina je obično suha, mazava je samo po vlažnom vremenu, glatka, sjajna, žućkasto-smeđa, žućkasto-zelena, svjetlija je prema rubu, u starosti je na sredini sa ljubičasto-smeđom nijansom, prekriven je ostacima ovoja koji se lako skidaju, osobito prema rubu, koji su isprva bijelo-žućkasti, svijetlo sivo-smeđi, kasnije su na vanjskom dijelu crvenkasti, rub je u mladosti podvijen, nije narebran.
Stručak: 6–14 cm visok i 5–12 mm debeo, gotovo je valjkast ili se lagano zadebljava prema dnu, baza je izraženo bulbozna, bulba je 1–3 cm visoka i 1.4–3.5 cm debela, žut, na donjem je dijelu bljeđi; vjenčić je opnast, prilično postojan, obješen poput suknje, s obje strane je žut, gladak ili fino dlakav; volva je čvrsto prirasla uz bulbu i na vrhu cjelovita ili podijeljena na 3-5 vrlo sličnih režnjeva, bjelkasto-žuta do žućkasta, ružičasta, u starosti je skoro crvenkasta.
Listići: Gusti, 5-9 mm široki, kremasti, u starosti su ponekad žućkasti do blijedožuti, oštrica je sitno nazubljena.
Spore: Kuglaste ili široko eliptične, glatke, prozirne, s tankim su stijenkama, s jednom je uljnom kapljom ili zrnatim sadržajem, amiloidne, (7.3) 8.3 – 10.5 (12.6) × (6.9) 7.6 – 9.7 (11.8) µm, Q = 1 – 1.3; otrusina je bijela.
Meso: Mekano do čvrsto, bijelo, na prerezu ili na pritisak ne mijenja boju; miriše na hren ili ponekad podsjeća na sirovi krumpir, a okus je blag, slatkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u planinskim miješanim i crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, obično jelom ili borom i rijetko bukvom, na vapnenastom tlu.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom, kao i tipična žućkasta pupavka (Amanita citrina).
Napomena: Karakteristična je po žutom stručku, te kremastim ili žućkastim listićima.
Najvažnije za determinaciju: 1. dno stručka je obavijeno volvom koja je obično podijeljena na podijeljena na 3-5 sličnih režnjeva; 2. listići su krem, žućkasti i slobodni; 3. klobuk je žut ili potpuno izblijeđen; 4. klobuk je žućkasto-smeđ ili žućkasto-zelen i prekriven ostacima ovoja koji se lako skidaju; 6. vjenčić opnast i s obje strane žut; 7. stručak je bulbozno zadebljan na bazi
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Amanita intermedia (Neville, Poumarat & Hermitte) Cingarlini, Sartori, Maraia, Setti & Vizzini. 2024. https://www.gbif.org/species/12254286