ŽUTA PRESLICA
Amanita contui Bon & Courtec.
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
Engleski naziv: False Saffron Ringless Amanita
Klobuk: 3-8 (11) cm širok, prvo je zvonolik pa konveksan; žute, žuto-narančaste do narančaste boje koja se upadljivo ističe u prirodi, sredina je malo tamnija; rub je svjetliji, jako narebran, do oko 1/3 promjera klobuka.
Stručak: Jako je vitak, valjkast, prema vrhu je uži, najprije je pun pa zatim šupalj; bijel, cijela površina prekrivena bijelim čehicama na svijetlosmeđoj ili svijetlooker-smeđoj osnovi; na dnu se nalazi bijeli, opnasti, trajni i visoko postavljeni ovoj, podijeljen je na režnjeve.
Listići: Slobodni, trbušasti, gusti; bijeli, krem do žućkasti.
Spore: Kuglaste, prozirne, 8.4-17.6 x 7.4-14.1 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, bijelo, krhko; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili po 2-3 primjerka zajedno, u bjelogoričnim šumama u simbiozi samo s brezom.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Dobre je kvalitete, ali samo termički dobro obrađena, jer je sirova otrovna kao i sve preslice.
Napomena: Opisana se vrsta lako zamijeni sa šafranastom preslicom (Amanita crocea), kojoj je čitavi stručak prekriven žućkastim, gotovo stršećim, čehicama na svjetlijoj osnovi.
Najvažnije za determinaciju: 1. dno stručka je obavijeno ovojem ili volvom; 2. listići su bijeli do žućkasti i slobodni; 3. rub klobuka je izraženo narebran; 4. klobuk je žuto-narančast; 5. stručak je prošaran bijelim čehicama; 6. raste u simbiozi s brezom
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 36. Žuta preslica (Amanita vaginata var. flavescens Gilb. et Lundell)
-
Amanita contui Bon & Courtec. 2023. https://www.gbif.org/species/5240211