ŠAFRANASTA ŠLJEMOVKA
Mycena crocata (Schrad.) P.Kumm.
Sinonimi:
Etimologija: crocus (lat.) = šafran (Crocus sativus). Po boji tekućine koju ispušta.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Mycenaceae / Mycena
Engleski naziv: Saffrondrop Bonnet
Klobuk: 0.5-2 (3) cm širok, najprije je stožast, zatim se manje ili više otvori, na sredini je s okruglastom uspravnom grbicom; žučkasto-siv, siv, maslinasto-siv ili je sivo-smeđ, nešto je tamniji na sredini, vodenast, na ozlijeđenom mjestu prvo postane žućkast, zatim crvenkast, rub je dugo narebran.
Stručak: Prilično je tanak, dug, postepeno postaje pravilan, korjenast; žut, žuto-oker, žuto-smećkast, žuto-crvenkast, narančast ili je crven, na vrhu je svjetliji, na bazi je bjelkast od micelija.
Listići: Bijeli, često su narančasto prošarani, prirasli, nisu gusti.
Spore: Eliptične, 8.2-11.5 x 5-7 µm; otrusina je blijedokremasta.
Meso: Gotovo da i ne postoji, žuto, na prerezu klobuka i stručka karakteristično ispušta tekućinu žuto-narančaste, narančaste ili narančasto-crvenkaste boje; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit u bjelogoričnim šumama, obično šumama bukve, na vapnenastom i glinenastom tlu; dosta je rasprostranjena vrsta.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Vjerojatno je jestiva vrsta, ali se smatra nejestivom jer nema nikakve uporabne vrijednosti.
Napomena: Ovoj su šljemovki dosta slične okrvavljena šljemovka (Mycena sanguinolenta) i krvotočna šljemovka (Mycena haematopus) koje ispuštaju obilnije crvenkasto mlijeko. Razlikuje se po svjetlijoj boji klobuka, koji nije crveno-smeđ i po tekućini koja nije tako tamna, purpurnocrvena, već je jarke žuto-crvene boje.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 565. Šafranasta šljemovka (Mycena crocata (Schrad.: Fr.) Kumm.)
-
Mycena crocata (Schrad.) P.Kumm. 2023. https://www.gbif.org/species/2526838