VISKOZNA MLIJEČNICA
Lactarius blennius (Fr.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: blenna (gr.) = viskozna. Po mazavoj kožici klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Engleski naziv: Beech Milkcap
Klobuk: 4-8 (11) cm širok, prvo je malo konveksan, zatim je otvoren i ulegnut na sredini, skoro je lijevkast, po vlažnom je vremenu dosta mazav i ljepljiv, zatim je suh; sivo-zelenkast, maslinastozelenkast, maslinasto-smeđ ili sivo-smeđ, s izraženim je tamnijim sivo-zelenkastim mrljama ili koncentričnim krugovima, rub je dugo vremena podvijen i nešto blijeđi, u mladosti je maljav.
Stručak: 3-5 (7) cm visok i 1-2 (2.5) cm debeo, mazav, ljepljiv, gol, iznutra je spužvast, na kraju je šupalj; gotovo je bjelkast, sivkasto-zelenkast, blijedozelenkast, sivo-smeđ ili ružičasto-siv, površina je prošarana s mrljama koje ponekad podsjećaju na zmijsku kožu, na pritisak postaje maslinasto-siv ili sivo-smeđ.
Listići: Gusti, tanki, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku sa zupcem, bijeli, krem ili krem-sivkasti, u starosti su tamnosmeđi, na dodir postanu smeđi, sivi, maslinasto-sivi ili sivo-smeđi.
Spore: Široko eliptične, rjeđe su kuglaste, ukrašene su s niskim su bradavicama spojenim grebenima i slabo mrežaste, (6.4) 6.6 - 7.8 (8.4) × (4.8) 5.2 - 6.1 (6.4) µm, Q = (1.1) 1.2 - 1.4 (1.5), N = 120, Me = 7.2 × 5.6 µm, Qe = 1.3; otrusina je žućkasto-oker.
Meso: Mekano, krhko, vodenasto, bjelkasto, na presjeku samo malo promijeni boju u sivkastu; miris je ugodno oštar, a okus je najprije slatkast, zatim je gorak; na prerezu ispušta bijelo mlijeko koje kasnije u dodiru sa zrakom postane sivkasto do zelenkasto, kada se osuši je blijedozelenkasto.
Kemijske reakcije: Meso i listići u dodiru s gvajakovom tinkturom trenutno postanu sivo-zeleni, dok meso s laktofenolom i fenolom postane ljubičasto-smeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, osobito bukvom.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom jer je vrlo loše kvalitete i malo otrovna. Sadrži terpentoidne nadražujuće tvari (ugljikovodični spojevi), koje su umjereno toksične, a simptomi trovanja su probavne smetnje, poremećaj vida, poremećaj koordinacije i oštećenje organa, a latencija traje od 30 minuta do 4 sata. Bijele mliječnice čije je meso ljuto, gorko ili žestoko u grlu nisu jestive gljive.
Napomena: Dosta sličnosti ima tekuća mliječnica (Lactarius fluens) koja na prerezu također ispušta bijelo mlijeko, ali nepromjenljive boje, na dodir postaje manje ili više crvenkasta, a klobuk je žive zelenkastomaslinaste boje i jako pojasast.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 769. Viskozna mliječnica (Lactarius blennius Fries)
-
Lactarius blennius (Fr.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/5248679