Otidea propinquata - created in Finland by Tapio Kekki |
|
JELOVA UŠKA
Otidea propinquata (P.Karst.) Harmaja
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Otideaceae / Otidea
Plodno tijelo (apotecij): 1-3 cm široko i 2-4 cm visoko, u obliku je izduženog lista, nasuprotni su rubovi nepravilni i preklapaju prorez s jedne strane; unutarnja je himenijalna površina glatka, smeđa, često s narančastom nijansom; vanjska je strana glatka i iste boje, rub je nepravilan, valovit i prorezan.
Stručak: Kratak i ponekad teško prepoznatljiv, bijel od pamučaste dekoracije.
Spore: Eliptične, izdužene, glatke, prozirne, 18.6-20.2 x 9.6-11 µm; mješinice su valjkaste, nisu zakrivljene, sadrže 8-spora.
Meso: Vrlo krhko, voštano, narančasto-smeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, od kolovoza do listopada, u miješanim i crnogoričnim šumama gorskog pojasa u simbiozi s različitim vrstama jela i smreka. U Hrvatskoj je vezana za šume s jelom, a poznata je s dva lokaliteta, u okolici Vrbovskog i u okolici Otočca.
Doba rasta: 8, 9, 10
Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Na prvi bi se pogled mogla pomiješati s dvobojnom uškom (Otidea alutacea), koja je ipak 7 cm viša, ali je istog oblika s manje ili više intenzivnom smeđom himenijalnom površinom te svjetlijom i voštanom vanjskom površinom.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Jelova uška (Otidea propinquata (P.Karst.) Harmaja)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Jelova uška (Otidea propinquata)
-
Otidea propinquata (P.Karst.) Harmaja. 2023. https://www.gbif.org/species/3496291