Hygrophorus atramentosus - created on October 2022 in Provincia autonoma di Trento, Italy by Federico Calledda |
|
CRNOBIJELA PUŽEVICA
Hygrophorus atramentosus (Alb. & Schwein.) H.Haas & R.Haller Aar. ex Bon
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hygrophoraceae / Hygrophorus
Klobuk: 3-7 (9) cm širok, najprije okruglasto-zvonolik, poslije se raširi i ulegne, katkad je i tupo ispupčen; tamnosiv, sivo-crn, plavo-siv ili plavo-smeđ, crnkasto urašteno vlaknast, rub je dugo podvinut.
Stručak: Valjkast, sužava se prema bazi; sivkasto-smeđ, vlaknast.
Listići: Rijetki, široki, na podnici su međusobno žilasto spojeni, izmiješani su s lamelulama, prirasli ili se vrlo kratko spuštaju po stručku; bijeli, poslije malo sivkasti s blagom plavičastom nijansom.
Spore: Eliptične, duguljaste, glatke, 8-9 x 4-5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo; miris ugodan, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, u skupinama, u crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, najčešće smrekom, na vapnenastom tlu; vrlo je rijetka vrsta.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete.
Napomena: Na višim i planinskim predjelima crnogoričnih šuma u mahovini i na otpalim iglicama raste također jestiva donekle slična sivosmeđa puževica (Hygrophorus camarophyllus), koja ima nešto svjetliju boju klobuka i stručka. Bijeli joj se listići dugo spuštaju po stručku i po tome se najviše razlikuje od naše opisane vrste. Obje su vrste lako prepoznatljive zbog jakog kontrasta bijelih listića i tamnosivkastoga klobuka i stručka.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 917. Crnobijela puževica (Hygrophorus atramentosus (A. & S.) Haas & Haller)
-
Hygrophorus atramentosus (Alb. & Schwein.) H.Haas & R.Haller Aar. ex Bon. 2023. https://www.gbif.org/species/7747227