Lepiota lilacea - created on November 2018 in Provincia di Ferrara, Italy by Andrea Grossi |
|
PLAVORUŽIČASTA ŠTITARKA
Lepiota lilacea Bres.
Sinonimi:
Etimologija: lilaceus (lat.) = ružičasto, plavoljubičasto. Po ružičastoj boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Agaricaceae / Lepiota
Klobuk: 2-5 (7) cm širok, prvo je zvonolik, kasnije je raširen i ulegnut, kožica se lako guli; sivo-smeđ ili crvenkasto-ljubičast, sredina je ljubičasto-smeđa, širenjem se prema rubu razlaže na tamnosmeđe, crveno-smeđe ili sivo-smeđe čehice.
Stručak: 2-4 cm visok i 2-3 mm debeo, najprije je bjelkast, kasnije je ljubičasto-ružičast, pri dnu je vinskicrvenkast, ponekad je prekriven ljepljivim vlakancima, u starosti je gol; vjenčić je opnast i u obliku ovratnika, uspravan, na gornjem dijelu je bijel, s donje je strane tamnoljubičast ili ljubičasto-smeđ, a rub je ružičasto-siv.
Listići: Bjelkasti ili kremasti, kasnije su smećkasti, slobodni, izmiješani su s kratkim lamelulama, oštrica je pahuljasta i bijela.
Spore: Eliptične, prozirne, 4-5.5 x 2.5-3.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, bijelo, crvenkasto je u dnu stručka; miris nije izražen ili je lagan na voće; a okus je blag, ne smije se kušati.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla po livadama, parkovima, pašnjacima, rubovima šuma, šumskim putevima, na tlu bogatom humusom.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom, jer uzrokuje trovanje koje je slično kao kod zelene pupavke (Amanita phalloides), oštećuje bubrege i jetru, a simptomi su glavobolja, proljev pa čak i paraliza.
Napomena: Pripada skupini malih sunčanica s karakterističnim ljubičastim tonom klobuka, a najčešće raste na zemlji u lončanicama s cvijećem.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 78. Plavoružičasta štitarka (Lepiota lilacea Bres.)
-
Lepiota lilacea Bres. 2023. https://www.gbif.org/species/2535406