Ukupno vrsta gljiva: 2333
Russula lilacea

Russula lilacea - created on August 2023 in Malga di Susà, Pergine Valsugana, Marselisborg, Italy by Marco Floriani

InfoCC-BY-NC

Jestiva gljiva

LJUBIČASTA KRASNICA

Russula lilacea Quél.

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula lilacea Quél. (GBIF ID 2551379)

Etimologija: lilacea (lat.) = ljubičast, boje jorgovana. Po boji.

Engleski naziv: Lilac Brittlegill

Klobuk: 3-9 cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije se izravna, kožica se guli gotovo u potpunosti, po vlažnom je vremenu mazav, po suhom je zrnast, vrlo je promjenjive boje, crvenkast, ljubičast, plavkasto-ružičast, mesnatoružičast, tamnoljubičast, vinskicrven, ljubičasto-crven, zelenkast, te čak i sa žuto-zelenkastom nijansom, na sredini je tamniji, gotovo je baršunast, rub je lagano brazdast i radijalno narebran.

Stručak: 3-9 cm visok i 0.6-2.5 cm debeo, bijel, gomoljast, pun, u starosti je komorasto-šupalj, dijelom je s ružičastim odsjajem.

Listići: Vrlo su gusti, usko su prirasli, ponekad izgledaju slobodno, bijeli, u starosti su krem, brojni su račvasti, kasnije su povezani poprečnim žilicama na bazi.

Spore: Široko su eliptične, 6-8.5 x 5.2-7 µm, s izoliranim su bodljama, bazidije su 4-sporne, 30-50 x 8-13 µm, cheilocistide su 50-60 x 6.7-10 µm; otrusina je bjelkasta do svijetložuta.

Meso: Čvrsto, lomljivo, bijelo, u starosti je lagano žućkasto; miris nije izražen, a okus je blag.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom (FeSO4) postane svijetloružičasto, sa gvajakolom maslinastozeleno, a sa fenolom vinskismeđe.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u bjelogoričnim šumama, u simbiozi sa raznim bjelogoričnim drvećem, obično bukvom ili grabom, voli vlažna i sjenovita mjesta.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete.

Napomena: Slične su modrikasta krasnica (Russula parazurea), koja je sa karakterističnom zelenkastom bojom na sredini klobuka, a spore su nešto veće, te papigasta krasnica (Russula ionochlora), kojoj je meso uz listiće malo ljutkasto, a kožica klobuka se guli do 1/2 promjera.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži