Ukupno vrsta gljiva: 2337
Russula cessans

Russula cessans - created on November 2006 in Cornudilla, Burgos, Spain by Felipe Hidalgo

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva

BOROVA KRASNICA

Russula cessans A.Pearson

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula cessans A.Pearson (GBIF ID 2551378)

Engleski naziv: Tardy Brittlegill

Klobuk: 4-9 cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije se izravna i ulegne na sredini, kožica se guli do 80% promjera, dosta je promjenjive boje, karmincrven, vinskicrven, bakrenocrven, crvenkasto-smeđ, maslinasto-crven, ljubičasto-smeđ do ružičasto-ljubičast, sredina brzo potamni do crveno-ljubičaste ili ljubičaste boje, rub je gladak, dugo je vremena podvijen, kasnije je izravnat i blago narebran.

Stručak: 4-8 cm visok i 1-2.5 cm debeo, valjkast, lomljiv, bijel, svijetlo sivkasto-žut, kasnije je sivkast do žućkast, od baze više ili manje smeđi.

Listići: Osrednje su gusti, prirasli, brojni su račvasti, svijetložuti, žuti do žumanjčanožuti.

Spore: Eliptične, sa bodljama visokim 0.7-1 µm povezanih kratkim grebenima u mrežasti uzorak, amiloidne, 7-12 x 6-9 µm, bazidije su 30-50 x 10-12 µm, cheilocistide su 60-90 x 6-12 µm, pileocistide su valjkaste do batinaste, s prilično brojnim segmentima, 6-10 µm; otrusina je žuto-oker.

Meso: Mekano, lomljivo, bijelo do bjelkasto, kasnije je lagano žućkasto, ispod kožice klobuka je blago crvenkasto; miris nije izražen ili je neugodan, a okus je blag.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom (FeSO4) postaje svijetloružičasto, s gvajakolom plavo-zeleno, a sa fenolom vinskicrveno.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i crnogoričnim šumama, u simbiozi sa raznim crnogoričnim drvećem, obično sa borom, smrekom ili arišem, na kiselom tlu.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete.

Napomena: Slične su mekana krasnica (Russula nauseosa), koja ima ljutkasto meso, jestiva krasnica (Russula vesca), koja ima manje spore, a kožica se guli do 1/3 promjera, te vinskosmeđa krasnica (Russula vinosobrunnea), kojoj se kožica teško guli, a kod svih sličnih vrsta meso ispod kožice klobuka nije crvenkasto.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži