Ukupno vrsta gljiva: 2280
Flammula alnicola

Jestiva gljiva

JOHINA LJUSKAVICA

Flammula alnicola (Fr.) P.Kumm.

Etimologija: alnus (lat.) = joha. Po staništu.

Engleski naziv: Alder Scalycap

Klobuk: 2-7 cm širok, polukuglast, mazav i ljepljiv, u mladosti je svijetložut ili sumporastožut, kasnije je žuto-zelenkast do žuto-smećkast, sredina je nešto tamnija, narančasto-smeđa do crvenkasto-smeđa, sa smeđim mrljama na sredini, rub je dugo prekriven s vlaknastim ostacima ovoja.

Stručak: 0.5-1 cm debeo, busenasto je srašten sa drugim stručcima, šupalj, žućkast, kasnije narančasto-crvenkast, ispod prstenaste zone je narančasto-smeđe ljuskav, prema dnu postaje smećkast.

Listići: Žućkasti ili oker, kasnije su hrđastosmeđi, sa smeđim ili narančasto-crvenkastim pjegicama, gusti, prirasli ili se vrlo kratko spuštaju po stručku.

Spore: Eliptične, 8-9 x 4-5 µm; otrusina je smeđa.

Meso: U klobuku je žuto, a u stručku narančasto, na pritisak postane lagano žuto-smeđe; miris je slatkast, na voće, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, uglavnom vrbe, johe, lijeske ili breze, rijetko jele i smreke, na stabljikama biljaka, te prividno na zemlji izmiješanom s drvnim ostacima. Primjerke na slikama snimili su Helena Petrić i Slobodan Bjelajac, početkom lipnja, na lokalitetu Ada Međica, Beograd, na vrbi.

Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta loše kvalitete i lako se zamijeni s otrovnim vrstama pa je možda bolje ne konzumiratri ovu vrstu.

Napomena: Pripada u skupinu malih vrsta iz roda Flammula, raste busenasto i ima tipično suženi stručak na vrhu, teško se može zamijeniti s drugim vrstama zbog karakterističnog mirisa na voće. Ova gljiva izaziva traheomikozu johe, koja uzrokuje sušenje i propadanje drva.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 239. Gorka ljuskavica (Pholiota amara (Bull. ex St.Amans) Sing.), Sinonim: Pholiota alnicola ss. K. et M.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži