
ŽUTOBIJELA ŠLJEMOVKA
Atheniella flavoalba (Fr.) Redhead, Moncalvo, Vilgalys, Desjardin & B.A.Perry
Etimologija: flavus (lat.) = žuto + albus (lat.) = bijelo. Po žuto-bijeloj boji.
Engleski naziv: Ivory Bonnet
Klobuk: 1-1.5 (2.5) cm širok ili nešto širi, najprije je stožasto-zvonolik pa u obliku kapice, malo je ispupčen na sredini, nije vodenast; limunastožute ili slamnatožute boje, nešto svjetliji na rubu; rub je oštar, ravan, lagano izvrnut, te jako narebran zbog prozirnosti kožice.
Stručak: 2-6 (7) cm visok i 0.5-2 (3) mm debeo, jako je krhak, uspravan, valjkast, nije proširen na bazi, ponekad je s uzdužnim brazdama, proziran, sjajan, suh, gol, uglavnom je gladak, bjelkast do svijetložućkast.
Listići: Osrednje su gusti, nejednaki, malo su trbušasti, slobodni, malo su izrezani uz stručak; bijeli do svijetložućkasti, oštrica je iste boje.
Spore: Eliptične, lateralno su sužene na šiljatom vrhu, 6.5-9 x 3-4.5 µm; cistide su zadebljane na bazi ili na sredini, a na vrhu su končaste, 28-30 x 6-7 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bjelkasto, tanko; miris nije određen, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, kao saprofit u svim tipovima šuma kao saprofit na otpalom lišću i iglicama, a ponekad i izvan šuma. Primjerke na slici snimio je Danijel Balaško, u studenom, na lokalitetu Kalinovac pokraj Đurđevca.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Veoma je slična vrsta kukuljasta šljemovka (Hemimycena cucullata), koja ima maljavu bazu stručka i okruglosporna šljemovka (Mycena epipterygioides), koja je žućkasta samo u mladosti.
Najvažnije za determinaciju: 1. klobuk je žut; 2. rub klobuka je narebran; 3. listići su bijeli do žućkasti i slobodni; 4. stručak je dug i lomljiv; 5. raste u šumama
Znanstveni naziv uzorka: Atheniella flavoalba
Lokacija uzorka: Finland
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (642 bp): CATTAACGAAGTTCATTGGAGTTGTAGCTGACTGCTTCGGCAGTATGTGCTCGCTTCATTCTTCTTTTCCACCTGTGCACCTTTTGTAGGCTATGTTAACTCTCGTGCGTTGGGCTTTTCAAGTCCTTCGCCGGATTTCAAGAGGCTTGGCTTCCCTTTCATTAGGGTTTCCATCCGCTTGTTCTTCATAGTTCTATGTCTTATACACTCTTTAAAACCTAGAATGTCTTTTGTGGGTCTTGTACCTATAAACTTAATACAACTTTTAACAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCGCCCTTTGGTATTCCGAAGGGCATGCCTGTTTGAGTGTCATTAAATTCTCAAACCTCTTGCTAGTTTATTCTAGTCTCGAGGCTTTGGATATGGGAGTCTTTGCTGGAACCTATTGATTTAGGGTTCAGCTCTCCTTAAATGTATTAGCGGTTAACTTGATCCCCTTTCATTGGTGTGATAATTATCTACGCCTTTAAAATGATCAGCAGAATGTTAATAGCTTCTAATCAGTCCCTAGTCGGACAACTTTCATTGACATTTGACCTC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 562. Žutobijela šljemovka (Mycena flavoalba Quélet)