Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Lichenomphalia Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Agaricales

Porodica: Hygrophoraceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Lichenomphalia alpina

Lichenomphalia alpina - created in Norway by Perry Gunnar Larsen

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

ALPSKI PUPAK

Lichenomphalia alpina (Britzelm.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys

Klobuk: 0.7-1.5 cm širok, najprije je konveksan, poslije se raširi i blago ulegne, gladak, suh; zlatnožut, suh, malo je valovit, po vlažnom je vremenu široko narebran, rub je dugo vremena podvijen.

Stručak: 1-2.5 cm visok, valjkast, sjajan, gladak, na bazi je maljav, pun, elastičan, zlatnožut.

Listići: Vrlo su rijetki, spuštaju se po stručku, oštrica je glatka, poneki se listići uz rub račvaju i žilasto su spojeni na osnovi; zlatnožuti.

Spore: Eliptične, glatke, 6.8-10 x 3.5-5.5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Zlatnožuto, tanko; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u visokim planinama u mahovini uz lišaje Cocomyxa, odnosno Botrydina vulgaris.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Prema izgledu plodišta podsjeća na rod Camarophyllus zbog čega i nosi takav sinonim. Slična je omanjem tresetnom pupku (Lichenomphalia umbellifera), koji je žuto-oker boje, a raste na trulim crnogoričnim panjevima i ima klobučić koji je poslije gotovo ljevkast i uočljivo narebran. Moguća je zamjena sa zeleno-žutom pupčarkom (Chrysomphalina grossula), koja također raste na ostacima crnogoričnog drveća, ali se razlikuje po maslinasto-žutoj boji koja prevladava cijelim plodno tijelom.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 418. Alpski pupak (Gerronema alpinum (Britz.) Bresinski & Stangl.), Sinonimi: Omphalina flava (Cke.) M.Lge., Camarophyllus alpinus Mos.

Lichenomphalia hudsoniana

Lichenomphalia hudsoniana - created in Norway by Rob van Kruining

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

NABORANI PUPAK

Lichenomphalia hudsoniana (H.S.Jenn.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys

Klobuk: 0.5-1.5 cm širok, najprije je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije je raširen i malo ulegnut, gladak; blijedonarančast, vodenast, po suhom vremenu izblijedi, a po vlažnom je vremenu narebran.

Stručak: 1-2.5 cm visok, kratak, valjkast, prema bazi je malo deblji, pun; bjelkast je do blijedožut, po vlažnom vremenu prema bazi može biti s ljubičastom nijansom.

Listići: Vrlo su rijetki, prirasli su ili se kratko spuštaju po stručku; blijedožuti.

Spore: Valjkaste do eliptične, glatke, 6.5-10 x 3.2-4 µm; otrusina je bijela.

Meso: Svijetložuto; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen na vlažnom tlu pokrivenom mahovinom i lišajevima, najčešće u simbiozi s lišajem Corbicum viride.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Ovom rodu, kao i rodu Gerronema, pripadaju gljive s vrlo malim plodnim tijelima koja imaju klobuk širok samo 0.5-1.5 cm. Na trulim panjevima obraslim mahovinom ili zelenim lišajem Cocomyxa može se pronaći sličan tresetni pupak (Lichenomphalia umbellifera), žuto-maslinaste do žuto-oker boje rijetkih listića koji se spuštaju po stručku, a klobuk je široko narebran i ulegnut. U alpskim predjelima također raste alpski pupak (Lichenomphalia alpina). Klobuk je s dugo podvijenim rubom, a narebranost se vidi samo po vlažnom vremenu, listići su vrlo rijetki, zlatnožuti i spuštaju se po stručku.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 417. Naborani pupak (Gerronema hudsonianum (Yenn.) Sing.), Sinonim: Omphalina hudsoniana (Yenn.) Big.

Lichenomphalia velutina

Nejestiva gljiva

BARŠUNASTI PUPAK

Lichenomphalia velutina (Quél.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys

Etimologija: velutinus (lat.) = baršunast. Po dekoraciji klobuka.

Klobuk: 0.5-1.5 cm širok, najprije je konveksan, zatim se raširi i blago ulegne na sredini, pupčast, ljevkast; tamnosmeđ do sivo-smeđ, nešto je tamniji u središnjem udubljenju, paperjast po suhom vremenu, malo želatinozan po vlažnom vremenu, hife na klobuku zadržavaju algu Coccomyxa i tvore tamnozeleni film sastavljen od kuglastih granula koje se sastoje od nakupina stanica algi nepotpuno okruženih 2-3 µm debelim hifama, rub je narebran i nešto blijeđi.

Stručak: 1.5-3 cm visok i 1-3 mm debeo, valjkast, na donjem je dijelu sitno dlakav, boje je klobuka.

Listići: Vrlo su rijetki, kratko se spuštaju po stručku, izmiješani su s lamelulama; nešto su svjetlije boje od klobuka.

Spore: Široko eliptične, glatke, tankih stijenki, 7-10 x 4-6 µm; otrusina je bijela.

Meso: Tanko, smećkasto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u crnogoričnim šumama, često šumama bora, na sjenovitim pašnjacima, uz potoke, na nasipima, na kiselim tlima bogatim mahovinama i algama. Primjerke na slikama snimio je Mladen Matišić, krajem lipnja, na nasipu, na pjeskovitom tlu.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Karakteristična je po pupčastom klobuku, tamnozelenom sloju na klobuku i staništu na kojem raste.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži