Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Buchwaldoboletus Pilát

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Boletales

Porodica: Boletaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Buchwaldoboletus lignicola

Buchwaldoboletus lignicola - created on October 2016 in Italy by Davide Puddu

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

SMEĐI PANJEVAC

Buchwaldoboletus lignicola (Kallenb.) Pilát

Etimologija: Po staništu na drvu.

Engleski naziv: Wood Bolete

Klobuk: 4-9 (13) cm širok, krupno poluokruglast pa se otvori i nepravilno spljošti, debelomesnat; smeđ, svijetlosmeđ do žuto-smeđ, kožica se raspucava na polja pa ispod postane uočljivo žuto meso, kožica se ne guli, površina baršunasta i sitno čehava.

Stručak: 3-8 cm visok i 1.5-2.5 cm debeo, prilično je kratak, valjkast, lagano je trbušast, sužen je na bazi, često je ekscentričan i zakrivljen; žut do smećkast, smeđ s crvenom nijansom prema osnovi, uzdužno vlaknast, a na bazi su uočljive isprepletene žute micelijske hife.

Rupice/cjevčice: Žućkaste, na kraju su hrđastosmeđe ili maslinasto-smeđe, na dodir poplave, zatim postanu plavo-zelenkaste pa smeđo-crnkaste, prilično su široke i izduženo-višekutne, lako se odvajaju od podnice klobuka; cjevčice su 0.8-1.5 cm duge, više se ili manje spuštaju po stručku, prvo su žuto-rđaste pa žuto-zelenkaste, na dodir postanu plavo-zelenkaste.

Spore: Eliptične do vretenaste, 6-10 x 3-4 µm; otrusina je svijetlo žuto-maslinasta.

Meso: U klobuku svijetlokrem, mekano, spužvasto (oko 0.5-1 cm debelo), na prerezu najprije plavo pa plavo-zeleno, u stručku je tvrdo, prema osnovi stručka svijetložuto, u sredini postane malo crvenkasto-smeđe, a u osnovi ostaje žuto; miris je smolast ili ugodan na gljive, a okus kiselkast.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit na panjevima i uz odumrle dijelove korijena pri bazi starih stabala različitih vrsta crnogoričnog drveća, na drvnom otpadu, piljevini i prividno na zemlji izmiješanoj s drvnim otpadom. U Hrvatskoj je pronađena uz glavne korijenove žile starih stabala Vejmutovog bora (Pinus strobus) i na panju smreke, a zabilježena je na dva lokaliteta, u okolici Zagreba i u okolici Gerova u Gorskom kotaru.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: JESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Rijetka je vrsta vrganja koji karakteristično raste na panjevima i ostacima oborenog drveća po čemu je skoro jedinstvena vrsta u rodu vrganja.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Smeđi panjevac (Pulveroboletus lignicola (Kallenbr.) Pilát)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži