Ukupno vrsta gljiva: 2171

Predstavnik je vrsta Pseudoplectania nigrella. Raste u proljeće skupno na zemlji, po crnogoričnim šumama u blizini smrčaka. Plodno tijelo ima oblik zdjelice s uvrnutim rubom, unutrašnjost je crno-smeđa, a vanjski dio je smeđe boje; meso je sivo-bijelo i bez mirisa.

Rod: Pseudoplectania Fuckel

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Pezizomycetes

Red: Pezizales

Porodica: Sarcosomataceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Pseudoplectania melaena

Pseudoplectania melaena - created on February 2008 by Sam Linse (BearwoodSam)

Info
CC-BY-SA

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

JELOVA CRNOČAŠKA

Pseudoplectania melaena (Fr.) Sacc.

Engleski naziv: Darkening False Plectania

Plodno tijelo (apotecij): 1-3 (4) cm je široko, u obliku je čašice ili zdjele s manje ili više izraženim stručkom; rub je dosta pravilan, najprije je podvijen prema unutarnjoj strani; unutarnja je himenijalna površina u mladosti smeđa, sivo-smeđa, maslinasto-smeđa ili crvenkasto-smeđa, u starosti je crno-smeđa ili crna, ponekad je s venama i naborana; vanjska je strana crno-smeđa do crna, prekrivena je sa sitnim i gustim dlačicama.

Spore: Kuglaste, glatke, s velikim uljnim kapljama, 12.7-13.4 µm; otrusina je bijela, bezbojna.

Meso: Relativno je debelo, elastično, sivkasto-smeđe; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, od kraja ožujka do početka svibnja, u gorskim krajevima, u miješanim i crnogoričnim šumama kao saprofit vrlo trulih trupaca, panjeva i vrlo krupnih otpalih grana različitih vrsta jela i smreke, obraslih mahovinom. U Hrvatskoj je poznata sa sedam lokaliteta od kojih su četiri na području masiva Velike Kapele u okolici Vrbovskog, dva na planini Medvednici, a jedan na području masiva Male Kapele u blizini Plitvičkih jezera.

Doba rasta: 3, 4, 5

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Od slične se crnkaste zdjeličarke (Pseudoplectania nigrella) razlikuje po prisutnosti stručka, te po rastu na drugačijem staništu. Crnkasta zdjeličarka raste na mahovini ili na goloj zemlji.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1745. Crna zdjeličarka (Pseudoplectania vogesiaca (Pers.) Seav.), Sinonim: Pseudoplectania melanea (Fr.) Boud; Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Jelova crnočaška (Pseudoplectania melaena (Pers.: Fr.) Sacc.)

Pseudoplectania nigrella

Pseudoplectania nigrella - created in Finland by Mariia Goncharskaia

Info
CC-BY-SA

Nejestiva gljiva

CRNKASTA ZDJELIČARKA

Pseudoplectania nigrella (Pers.) Fuckel

Engleski naziv: Ebony Cup

Plodno tijelo (apotecij): 1-3 (4) cm široko, u obliku je nepravilne čašice ili zdjelice, na bazi je s vrlo kratkim batrljkom koji pri ubiranju ostaje u tlu, ponekad je i odsutan; unutarnja je himenijalna površina glatka ili žiličasto naborana, crna je ili crno-smeđa, po vlažnom je vremenu sjajna, rub je oštar i dugo vremena uvrnut prema himenijalnoj strani; vanjska je sterilna strana tamnija, crno-smeđa i crno dlakavo-baršunasta.

Spore: Kuglaste, glatke, prozirne, ponekad s jednom velikom uljnom kapljom, 10-12 µm; otrusina je bijela, bezbojna.

Meso: Bjelkasto je do sivkasto, elastično; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, od travnja do svibnja, pojedinačno ili u skupinama, kao saprofit tla u crnogoričnim šumama, osobito ispod smreka i borova, u mahovini s otpalim iglicama.

Doba rasta: 4, 5

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Crnkastu je zdjeličarku moguće zamijeniti s crnom mahovinastom zdjeličarkom (Pseudoplectania sphagnophila) koja raste u svibnju i lipnju u mahovini na močvarnome tlu. Spomenuta vrsta nikada ne raste u šumama. Također je moguća zamjena s jelovom crnočaškom (Pseudoplectania melaena), koja također raste u proljeće (ožujak-svibanj) na sličnome staništu. Međutim, spomenuta zdjeličarka ima tamnomaslinasti do tamnosmeđi himenij i njezine su parafize na vrhovima spiralno zavijene te podsjećaju na biskupski štap.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1744. Crnkasta zdjeličarka (Pseudoplectania nigrella (Pers. ex Fr.) Fuckel)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži