
VELIKA ŽUTOUŠKA
Otidea onotica (Pers.) Fuckel
Etimologija: onos (gr.) = magarac + ous (gr.) = uho. Po obliku.
Engleski naziv: Hare's Ear
Plodno tijelo (apotecij): 1-7 (9) cm široko i 3-8 (11) cm visoko, oblika je zdjelice ili nepravilnog uha s bočnim urezom po cijeloj dužini, sužava se na bazi, skoro korjenasto; unutarnja je himenijalna strana glatka, bjelkasta, žuto-oker ili svijetlosmeđa, često je s crvenkastim odsjajem, ponekad s malim crvenkastim mrljama; s vanjske je strane brašnast, žuto-oker, gladak, rub je kovrčast i često uvijen prema unutrašnjoj površini; na bazi je bijel i malo narebran.
Spore: Široko eliptične, glatke, s dvije uljne kaplje, prozirne, 10.5-14.3 x 4.8-7.5 µm; otrusina je bjelkasta do kremasto-žuta.
Meso: Tanko, prilično je elastično, žilavo, lomljivo, žuto-smeđe je do svijetlosmeđe; miris je oštar na gljive, a okus je slatkast na bademe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, rijetko pojedinačno, u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, u mahovini, voli suho i pjeskovito tlo.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete, prvenstveno zbog dobrog okusa. Nažalost, pronađene su male količine toksina giromitrina, ali u neznatnim količinama pa gljivu prije uporabe treba dobro termički obraditi ili osušiti kako bi i te male količine giromitrina isparile.
Napomena: Dio je skupine s nešto konzistentnijim mesom, za razliku od skupine gdje se nalazi žilasta tavica (Disciotis venosa) kojoj je meso tvrdo i lomljivo. Ime je dobila po karakterističnom obliku koji podsjeća na uho. Od ostalih je vrsta iz roda Otidea slična smeđa uška (Otidea cochleata) koja je u obliku gnijezda, s vanjske strane je smeđa i glatka, a s unutarnje smeđa ili tamnosmeđa, raste zbijeno s drugim plodnim tijelima. Ima dosta gljiva koje su sličnog oblika, ali s gledišta jestivosti uglavnom nisu interesantne.
Znanstveni naziv uzorka: Otidea onotica
Lokacija uzorka: Italy
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (538 bp): CCTGCGGAAGGATCATTAAAAGAATCTGTACCTAGCTTCGTCGTAAGCCTAGAGATACAATTCCAACCCATTCTGCGTATCATTCCTGTTGCTTCCGTGGGGTGGAGTTTGAGCATGTCTCGGATCGCTCCGACTAGTCAGTTGGCTGGTCCCCGCGGGAGGTACCCTACAAACCATTTGCATTTATTTTGCCTTCTGTCTGAATAATGTTTATAACAATTGTTAAAACTTTCAACAACGGATCTCTTGGTTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAGTGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACATTGCGCCTCCTGGTATTCCGGGAGGCATGCCTGTTCGAGCGTCATGAAGACAATTTCAAGCTCTTTTGCTTGGTTTTGAAGGTTGAGTGTTGCGCTTGCGCTCGTTCACCATTGAAATTCACAGGCGGACGGTTTCGTGTTCCTTCTGGCGTTATAGGTTAACTCTCTCGCTTGGATACGTGAACCTGTCCTGCCCCAAAAC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1713. Velika žutouška (Otidea onotica (Pers.) Fuckel); 1714. Smrekina žutouška (Otidea abietina (Pers.) Fuckel)