Ukupno vrsta gljiva: 2168

Rod: Caloscypha Boud.

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Pezizomycetes

Red: Pezizales

Porodica: Caloscyphaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Caloscypha fulgens

Caloscypha fulgens - created on April 2019 in Москва, Russian Federation by Иван Матершев

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

SJAJNA POZELENKA

Caloscypha fulgens (Pers.) Boud.

Etimologija: fulgens (lat.) = sjajno, blistavo, briljantno. Po boji.

Engleski naziv: Golden Cup

Plodno tijelo (apotecij): 1-6 (8) (15) cm širok, najprije je polukuglasto pa prilično rašireno; unutarnja, himenijalna površina je žuto-narančasta, narančasta ili crveno-narančasta, te s mjestimičnim zelenkastim ili plavo-zelenim pjegama i sjajna; vanjska je površina žuta, lješnjaksmeđa ili maslinasto-smeđa, te maljava i zrnasta; nema stručka već je izravno spojeno sa supstratom.

Spore: Gotovo kuglaste, glatke, prozirne, 5.5-7 µm; otrusina je svijetložuta.

Meso: Tanko, vrlo je lomljivo, voštano, žućkasto, prozirno, na presjeku postane zelenkasto-žuto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u proljeće, od ožujka do lipnja, ovisno o podneblju, samo u gorskim krajevima, kao saprofit tla u crnogoričnim i miješanim šumama s različitim vrstama jele, smreke i bora, te u grmlju, najčešće na vapnenastom tlu; nespolni stadij živi na sjemenkama jele, smreke i bora. U Hrvatskoj je poznata s petnaest lokaliteta, na području Gorskog kotara, Like i Hrvatskog zagorja, isključivo u šumama s jelom.

Doba rasta: 3, 4, 5, 6

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Razlikuje se od sličnih vrsta iz rodova Lamprospora i Pulvinula koje su nešto manjih dimenzija i na prerezu ne pozelene. Slična ljubičasta krunašica (Sarcosphaera coronaria) u mladosti izgleda poput šuplje bjelkaste kugle, a kasnije se plodno tijelo na sredini krunasto raspuca i ukaže se baršunasta unutrašnjost sivo-ljubičaste ili smeđo-ljubičaste boje, naraste od 5-15 cm široko.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1752. Blistava  zdjeličarka (Caloscypha fulgens (Pers.) Boudier); Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Sjajna pozelenka (Caloscypha fulgens (Pers.: Fr.) Boud.)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži