Ukupno vrsta gljiva: 2168

Rod: Ascocoryne J.W.Groves & D.E.Wilson

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Leotiomycetes

Red: Helotiales

Porodica: Gelatinodiscaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Ascocoryne albida

Ascocoryne albida - created in Finland by Stefan Jakobsson

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

BJELKASTA ČAŠICA

Ascocoryne albida (Berk.) Seifert

Etimologija: albidus (lat.) = bjelkasto. Po bijeloj boji.

Plodno tijelo (apotecij): 0.3-2.5 (3.5) cm široko, u obliku je diska, poslije se nepravilno raširi; unutarnja, unutarnja je himenijalna strana glatka i često široko brazdasta, ružičasta, mesnatocrvena, ljubičasto-smeđa do ružičasto-smeđa, a pod starost može biti sitno bijelo pahuljičasta; vanjska je sterilna strana iste boje kao i himenijalna, rub je nepravilno valovit i režnjast; sekundarni je oblik plodnog tijela više sa bjelkastom, sivkastom do sivkasto-ljubičastom glavicom i stalkom, stalak je 0.5-1.1 (1.5) cm visok i 3-5 (7) mm debeo, u mladosti je kristalno proziran, kasnije je tamnocrven, smećkast, crvenkasto-smeđ ili crnkast, voštan, kasnije je tamnosmeđ i tvrd.

Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 8.5-19.5 x 3.6-5.8 µm; otrusina je bjelkasta, bezbojna.

Meso: Želatinozno, svijetloružičasto, prozirno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u jesen, u gustim skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (povaljeni trupci, panjevi) različitog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, osobito bukve, breze, hrasta, graba ili bora.

Doba rasta: 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Po boji i konzistenciji mesa je slična štitasta vodoljupka (Pachyella peltata), koje je obično nešto većih dimenzija i tamnije, tamnosmeđe do crno-smeđe boje.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je u obliku dska, nepravilno; 2. unutarnja i vanjska strana su iste smeđe do crvenkasto-smeđe boje; 3. meso je želatinozne konzistencije; 4. raste na krupnim drvnim ostatacima bjelogoričnog i crnogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1801. Ascocoryne solitaria (Rehm) Dennis

Ascocoryne cylichnium

Nejestiva gljiva

PUPČASTA ČAŠICA

Ascocoryne cylichnium (Tul.) Korf

Etimologija: cylichne (gr.) = mala čašica, mali pehar, mali kalež. Po izgledu.

Engleski naziv: Budding Jellydisc

Plodno tijelo (apotecij): 0.3-3 (4) cm je široko, najprije je kuglasto-izravnato i jastučasto pa čašasto ili pločasto, nešto kasnije je ulegnuto na sredini, rub je vijugav, valovit i često podijeljen na režnjeve, stručak je nježan ili kratak; unutarnja, himenijalna strana, je crvenkasta, mesnatoružičasta, ružičasto-ljubičasta ili ljubičasta; vanjska površina je blijedocrvenkasta, glatka i sitno zrnasta (kada je suha).

Spore: Eliptične do vretenaste, glatke, prozirne, obično su s dvije uljne kaplje, u starosti su s do 5 µm dugim čekinjama, 17.5-33.5 x 4-5.6 µm, dijelom su sa sekundarnim sporama; askusi su s 8 spora, u dodiru s jodom poplave; otrusina je bjelkasta, bezbojna.

Meso: Prozirno, crvenkasto, želatinozne je konzistencije; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u jesen i zimu, u gustim grozdovima, kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća, poput bukve, breze, vrbe, hrasta i kestena, rjetko se pronađe na crnogoričnom drveću. Prve tri slike snimio je Danijel Balaško, a posljednju Neven Ferenčak.

Doba rasta: 1, 2, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Slična je ljubičasta čašica (Ascocoryne sarcoides), kojoj je rub često valovito-kovrčast, a unutarnja i vanjska strana apotecija su iste boje.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je pločasto i ulegnuto na sredini, valovitog ruba; 2. unutarnja je strana crvenkasta, ružičasta do ljubičasta, a vanjska nešto svjetlija, blijedocrvenkasta; 3. stručak je kratak; 4. meso je želatinozne konzistencije; 5. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1800. Ascocoryne cylichnium (Tul.) Korf; 1802. Coryne urnalis (Nyl.) Sacc.

Ascocoryne sarcoides

Nejestiva gljiva

LJUBIČASTA ČAŠICA

Ascocoryne sarcoides (Jacq.) J.W.Groves & D.E.Wilson

Etimologija: sarx (gr.) = meso. Po boji plodnog tijela.

Engleski naziv: Purple Jellydisc

Plodno tijelo (apotecij): 0.3-3 (4) cm široko i 0.5-2 cm visoko, stožasto, lagano je obrubljeno, uglavnom ulegnuto na sredini, konkavno, u starosti je najčešće izravnato ili je nekad konveksno, često je valovito-kovrčasto, na osnovi se manje-više sužava u prividni stručak, naborano; unutarnja, himenijalna strana je na gornjoj strani diska, tanka, gumasta, crvena, mesnatoružičasta, ljubičasta ili ružičasto-ljubičasta, vanjska je strana iste boje.

Spore: Eliptične do vretenaste, prozirne, 9-27 x 3-6 µm; valjkasto-batinasti askusi nose po 8 spora, 85-110 x 8-12 µm, suženi su na bazi, a vrh je zakrivljen; otrusina je bjelkasta, bezbojna.

Meso: Prozirno, crvenkasto, želatinozno, elastično je kada se osuši, a tvrdo kada je vlažno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u kasnu jesen, u gustim skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog bjelogoričnog drveća, najčešće bukve, a rijetko i na drugim gljivama kao što su puze (Armillaria) ili siva maglenka (Clitocybe nebularis), te mahovine, lišajevi ili čak na golom tlu, kamenju ili lišću. Slika je snimljena u rujnu na lokalitetu Ponikve kod Zagreba.

Doba rasta: 1, 2, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Slična je pupčasta čašica (Ascocoryne cylichnium), kojoj je nije kovrčast, a unutarnja i vanjska strana apotecija nisu iste boje, vanjska je strana svjetlije, blijedocrvenkaste boje.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je pločasto, ulegnuto na sredini, te valovitog i kovrčastog ruba; 2. unutarnja i vanjska strana su iste ružičaste do ljubičaste boje; 3. meso je želatinozne konzistencije; 4. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1799. Ascocoryne sarcoides (Jacquin ex S.F.Gray) Groves & Wilson, Sinonim: Caryne sarcoides (Jacq. ex Fr.) Tul.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži