
LJUBIČASTA VLAGOLJUPKA
Ombrophila janthina (Fr.) Sacc.
Etimologija: janthinus (lat.) = ljubičast, tamno plavkast. Po boji.
Plodno tijelo (apotecij): 0.5-3 (4) mm široko, u početku je skoro kuglasto, kasnije je rašireno i polukuglasto spljošteno, sa stalkom, ljepljivo; bjelkasto, sivkasto do blijedo ružičasto, prozirno.
Stručak: Uglavnom je kratak, često je stisnut, na vrhu je širi, postepeno se sužava prema bazi, bjelkast do blijedo ružičast.
Spore: Eliptične do vretenaste, s dvije uljne kaplje, 4-7 x 2.5-3 µm; otrusina je bijela do bijela, prozirna, bezbojna.
Meso: Mekano, želatinozno, bjelkasto, sivkasto do bijelo-ružičasto, vodenasto; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, u crnogoričnim šumama kao saprofit trulim i vlažnim šišarkama smreke ili bora, obično u blizini šumskih potoka. U Hrvatskoj je poznata samo s jednog lokaliteta, na području sjevernog dijela planine Velebita. Primjerke na slici snimio je Mladen Matišić, početkom rujna, na truloj vrbi.
Doba rasta: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Na smrekovim češerima raste i slična vrsta Rutstroemia bulgarioides, koja je uglavnog zelene boje, jedva izraženim stalkom i malo većim dimenzijama, apotecij je do 1.5 cm širok.
Znanstveni naziv uzorka: Ombrophila janthina
Lokacija uzorka: China
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (525 bp): GTAGCTATTACTGCCTTACGGGTAGAACGCCACCCTTGTATATTATTATCTTGTTGCTTTGGCAGGCCGCCTTCGGGCACCGGCTCCGGCTGGATCGTGCCTGCCAGAGGACCCCAAACTCTGTTTGTTAGTGTCGTCTGAGTACTATCTAATAGTTAAAACTTTCAACAACGGATCTCTTGGTTCTGGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACATTGCGCCCCTTGGTATTCCGAGGGGCATGCCTGTTCGAGCGTCATTACAACCACTCCAGCGTGCTGGGTCTTGGGTCTTCGCCTTGGGGCGGGCCTTAAAATCAGTGGCGGCGCCTCCCGGCTCTACGCGTAGTAATTCTTCTCGCGATGGGGTCCCGGGTGGTCGCTGGCCAGCAACCCCCAATTTTTTATAGGTTGACCTCGGATCAGGTAGGGATACCCGCTGAACTTAAGCATATCAATAAGCGGAGGAAAA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)