Ukupno vrsta gljiva: 1923
Britzelmayria multipedata

Britzelmayria multipedata - created on November 2021 in Île-de-France, France by zorille

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva

BUSENASTA SLABUNJAVKA

Britzelmayria multipedata (Peck) D.Wächt. & A.Melzer

Etimologija: multus (lat.) = mnogo, vrlo, jako, puno + peda = noga. Po više zajedno spojenih stručaka.

Engleski naziv: Clustered Brittlestem

Klobuk: 1-5 (7) cm širok, stožasto-konveksan; crvenkasto-smeđ, sivo-smeđ ili je tamnosmeđ, vodenast, po suhom je vremenu žuto-smeđ, rub je fino narebran sve do sredine, ovoj na rubu u obliku nježnih čuperaka je brzo prolazan.

Stručak: 7-9 cm visok i oko 2 mm debeo, tanak, valjkast, šupalj, korjenast, gladak; bjelkast je ili svijetlosmeđ.

Listići: Gusti, uski, prirasli, izmiješani su s lamelulama; bjelkasti, sivo-smeđi, kasnije su crvenkasto-smeđi do tamnosmeđi, oštrica je bjelkasta i trepavičasta.

Spore: Eliptične, 6.5-9 x 3.5-5 µm; otrusina je crno-smeđa.

Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, lomljivo, bjelkasto, na prerezu više ili manje postane smećkasto, osobito u sredini stručka, uz rub stručka ostane bijelo; miris nije izražen ili je slab na gljive, a okus je blag ili ponekad gorak.

Stanište: Raste u ljeto i jesen busenasto, a često i u velikoj množini (ponekad je i više od 30 pojedinačnih plodnih tijela zajedno srašteno), kao saprofit krupnijih drvnih ostataka u svim tipovima šuma, češće u bjelogoričnim šumama, te uz rubove cesta, po parkovima i na drvnom otpadu.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete i lako se zamijeni sa nevaljalim vrstama pa se ne preporučuje njezina konzumacija. Također se navodi da može izazvati tegobe kod osjetljivih ljudi.

Napomena: Prepoznatljiva po busenastom načinu rasta, velikom broju stručaka koji su međusobno srašteni u jedan zajednički busen.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 199. Busenasta slabunjavka (Psathyrella multipedata (Peck.) A.H.Smith)

IDI NA VRH