Ukupno vrsta gljiva: 2164

Rod: Physarum Persoon, 1794

Više takse:

Carstvo: Protozoa

Koljeno: Mycetozoa

Razred: Myxomycetes

Red: Physarales

Porodica: Physaraceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Physarum cinereum

Nejestiva gljiva

SIVA KREČNJAČA

Physarum cinereum (Batsch) Pers., 1794

Etimologija: cinereum (lat.) = pepeljastosivkast. Po boji.

Plodno tijelo (sporangij): 0.3-0.5 (0.7) mm široko, može biti okruglasto ili jajoliko, nema stalka; bjelkasto, sivo ili je modro-sivo; peridij je tanak i jednostruk te manje-više prekriven ili išaran vapnencem; kapilicij je obilan, filamenti su gusti i višekutni s vapnenastim naslagama te se pružaju u internodije.

Spore: Kuglaste, sitno bradavičave, 9-12 µm; otrusina je ljubičasto-smeđa.

Meso: Sivo; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili u zbijenim skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog drveća, te na otpalom lišću i stabljikama raznih biljaka, a također se kao parazit hrani bakterijama s površina. Slike je snimio Mladen Matišić, krajem lipnja, na stabljikama i listovima trava.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana se vrsta može zamijeniti sa sličnom žutozelenom krečnjačom (Physarum viride), koja se može pronaći na istome staništu. Međutim, ona se bitno razlikuje po tome što sporangij ima stalak. Plodna su tijela sluznjača iz roda Physarum vrlo sitna i bez povećala je nemoguća točna determinacija. Na krupnim se drvnim ostacima može pronaći i Physarum citrinum, čiji sporangij ima svijetložutu glavicu i stalak. Naraste samo 0.4-0.7 mm široko, a stalak je robustan i brazdast te uspravljen i na gornjem dijelu tanji i žut.

Physarum viride

Physarum viride - created in Norway by Siv Moen

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

ŽUTOZELENA KREČNJAČA

Physarum viride (Bull.) Pers., 1795

Etimologija: viride (lat.) = zeleno, svijetlozeleno. Po boji.

Plodno tijelo (sporangij): 0.4-1 (1.5) mm široko i do 2 mm visoko, ima stalak i okruglastu glavicu, glavica je okruglasta, limunastožuta do žuto-zelenkasta; peridij je nježan i pokriven vapnenastim ljuskicama, podijeljen je u fragmente; kapilicij je nabijen s vretenastim čvorićima koji su povezani s bezbojnim filamentima; stalak je žuto-zelen do smeđ, a na bazi je crnkasto-smeđ.

Spore: Kuglaste, sitno bradavičave, 6.8-9.1 µm; otrusina je smećkasta.

Meso: Smećkasto, tanko; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog drveća, često s donje strane ili u pukotinama i ozlijeđenim mjestima na drvu, također se kao parazit hrani bakterijama s površine.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana se vrsta može zamijeniti s vrstom Physarum album, koja naraste 0.4-0.7 mm visoko. Međutim, sporangiji imaju prilično dugi stalak i zbog toga se gljiva na staništu ljulja. Stalak je duži od glavice i na donjem je dijelu crnkasto-smeđ i deblji, a na gornjem je dijelu bijel i znatno tanji. Spore su okruglaste i sitno bradavičave, velike su 8-10 µm, a otrusina je crna. Ova vrsta također raste na krupnim drvnim ostacima.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1927. Physarum viride (Bull.) Persoon

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži