Ukupno vrsta gljiva: 1923
Metatrichia floriformis

Metatrichia floriformis - created in Norway by Per Vetlesen

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

CVIJETNA VUNOGLAVKA

Metatrichia floriformis (Schwein.) Nann.-Bremek., 1985

Etimologija: floris (lat.) = cvijet + formis (lat.) = oblik. Po obliku plodnog tijela.

Plodno tijelo: 0.4-0.8 (1) cm široko, ima stalak ili je vrlo rijetko bez stalka te raste na crvenom hipotalusu, sporangiji su najčešće kruškoliki, ali mogu biti i okruglasti, rastu pojedinačno ili formiraju grozdove koji se sjedinjuju na jednome stalku, mogu biti crveni, crvenkasto-smeđi, crno-smeđi ili crni, peridij je dvostruk, vanjski je sloj zrnast, a unutarnji se dio peridija raspuca u režnjeve slične laticama cvijeta koji ostaju vezani za stalak i sa žućkastim, žuto-narančastim ili žuto-oker vunenim nitima, stalak je brazdast, nepravilan i mjestimice stisnut, može biti tamnocrven do crno-smeđ i sjajan.

Spore: Kuglaste do lagano eliptične, sitno bradavičave; 11-13 µm; otrusina je žuto-smeđa.

Meso: Smećkasto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća ili kao parazit koji se hrani bakterijama s površine.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana je sluznjača uz priručnu leću lako prepoznatljiva po crvenom stalku na čijem se vrhu nalazi grozdasti sporangij. Osobito je karakteristična zbog pucanja peridija u režnjeve slične laticama cvijeta, zbog čega je i dobila znanstveno ime (floriformis).

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo sastoji se od kruškolikog do okruglastog sporangija koji se razvija pojedinačno ili formira grozdove koji se sjedinjuju na jednome stalku; 2. površina je crvena, crvenkasto-smeđa do crna; 3. peridija raspuca u režnjeve slične laticama cvijeta koji ostaju vezani za stalak; 4. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1918. Trichia floriformis Lister

Metatrichia vesparia

Nejestiva gljiva

OSINA VUNOGLAVKA

Metatrichia vesparia (Batsch) Nann.-Bremek. ex G.W.Martin & Alexop., 1969

Etimologija: vespa (lat.) = osa, stršljen. Po izgledu.

Plodno tijelo: 4-9 (11) mm široko, ima stalak, na vrhu je više jajolikih sporangija sjedinjeno u zbijeni grozd, može biti crvenkasto-smeđe, tamnosmeđe, crno-smeđe ili crnkasto; peridij je sjajan i s metalnim odsjajem, na vrhu se raspada i oslobađa spore s crvenkasto-smeđim filamentima ili vunenim nitima, podsjeća na osinje gnijezdo, stalak je pun i crven do smećkast, na vrhu se sporangiji sjedinjuju, kapilicij se sastoji od dugih slobodnih crvenih račvastih filamenta.

Spore: Kuglaste, lagano bradavičave, 9-12 µm; otrusina je crvena.

Meso: Smećkasto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u manjim skupinama, kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana sluznjača raste diljem svijeta, a prepoznatljiva je po izgledu koji podsjeća na crvenkasto osinje gnijezdo.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo sastoji se od jajolikih sporangija koji su na vrhu zbijeni u grozd na jednome stalku; 2. površina je crvenkasto-smeđa, crno-smeđa do crna; 3. peridij se na vrhu raspada i oslobađa spore s crvenkasto-smeđim filamentima ili vunenim nitima, podsjeća na osinje gnijezdo; 4. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1921. Metatrichia vesparium (Batsch) Nan.-Brem.

IDI NA VRH