Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Diatrype Fr., 1849

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Sordariomycetes

Red: Xylariales

Porodica: Diatrypaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Diatrype bullata

Diatrype bullata - created on October 2023 in Renan, Switzerland by Nicolas Schwab

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

VRBIN POTKORNJAK

Diatrype bullata (Hoffm.) Fr.

Etimologija: bulla (lat.) = mjehurić, mjehur. Po obliku.

Engleski naziv: Willow Barkspot

Plodno tijelo: 0.5-1 (1.5) cm široko, formirano je od zaobljene, jajolike, diskoidne ili nepravilne strome; površina je crno-smeđa do crna i gusto sitno žlijezdasta ili bradavičava zbog ostiola peritecija koji se nalazi unutar mesa strome, periteciji su okruglasti, crni i pravilno raspooređeni u stromi.

Spore: Valjkaste, glatke, s po jednom uljnom kapljom na krajevima, 5-7.5 x 1.5-2 µm; askusi sliče zadebljanoj batini i sadrža 8 spora u dvama redovima; otrusina je tamnosmeđa, prozirna.

Meso: Crno, prozirno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u zimu i u rano proljeće na krupnijim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća s korom, osobito vrbe, breze, topole i johe.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Sličan je ciljni potkornjak (Diatrype disciformis), koji raste na istom staništu, ali je nešto manjih dimenzija.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je plosnato, okruglasto ili jajoliko; 2. površina je crno-smeđa do crna; 3. površina je sitno bradavičava; 4. na presjeku se uz pomoć povećala vide okruglasti periteciji; 5. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća s korom

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1888. Diatrype bullata (Hoffm. ex Fr.) Fries

Diatrype disciformis

Nejestiva gljiva

CILJNI POTKORNJAK

Diatrype disciformis (Hoffm.) Fr.

Etimologija: discus (lat.) = disk, krug + formis (lat.) = oblik, izgled. Po obliku mete za gađanje.

Engleski naziv: Beech Barkspot

Plodno tijelo: 2-3 (4) mm široko i 1-2 mm debelo, formirano je od jastučaste strome koja je na površini plosnata i najčešće okruglasta, u obliku diska, u stromi su ugrađeni okruglasti crni periteciji u jednom ili dva sloja, pravilno su raspooređeni u stromi, pojedinačni je peritecij širok 0.2-0.4 mm; unutarnja je strana bjelkasta, površina plodnog tijela je smeđo-crna ili crna i vrlo sitno bradavičava zbog ostataka peritecija, dok se plodno tijelo probija na površinu, kora se raspucava u nekoliko režnjeva.

Spore: Valjkaste, glatke, lagano smećkaste, 5-8 x 1.3-1.6 µm; askusi imaju oblik zadebljane batine, dio koji sadrži spore je 30-40 µm dug i oko 5 µm debeo; otrusina je tamnosmeđa, prozirna.

Meso: Crno, prozirno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u zimu i u rano proljeće na krupnijim drvnim ostacima raznog bjelogoričnog drveća, obično bukvi s korom.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana mješinarka je vrlo česta u šumama bukve i lako se uoči jer obraste velike površine. Na prvi pogled je sličan srpasti potkornjak (Melogramma campylosporum), ali on raste na krupnim drvnim ostacima (grane) lijeske ili graba s korom, te tamni potkornjak (Euepixylon udum), koji raste na krupnim drvnim ostacima hrasta bez kore. Osim toga spomenuta mješinarka ima sivkasto-crnu površinu plodnog tijela i njezine spore imaju oblik trostruko pregrađenog bumeranga.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je jastučasto i u obliku diska; 2. površina je crna; 3. površina je sitno bradavičava; 4. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća s korom, obično bukve

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1890. Diatrype disciformis (Hoffm. ex Fr.) Fries

Diatrype stigma

Nejestiva gljiva

RAVNA KRASTOKORKA

Diatrype stigma (Hoffm.) Fr.

Etimologija: stigma (gr.) = oznaka, znak. Po izgledu.

Engleski naziv: Common Tarcrust

Plodno tijelo: 5-10 (>50) cm široko i do 1 mm debelo, formirano je od manje-više plosnate strome u kojoj je u jednom sloju ugrađen peritecij, pojedinačni je peritecij širok 0.2-0.3 mm i crne je boje; površina mladog plodišta je crvenkasto-smeđa do ljubičasto-smeđa, a poslije postane crno-smeđa, stroma je bjelkasta do krem boje i proteže se po površini kore supstrata, površina je redovito poprečno ispucana i vrlo sitno bradavičava zbog ostiola peritecija, površina je prekrivena mnoštvom sitnih, točkastih, okruglih, izbrazdanih udubljenja (rupica, udubljenja).

Spore: Valjkaste, glatke, svijetlosmeđe, na oba kraja s malim uljnim kapljama, 7-11 x 1.2-2.8 µm; askusi imaju oblik zadebljane batine i sadrže 8 spora u dvama nepravilnim redovima, 35-40 µm dugi i 5-6 µm debeli; otrusina je svijetlosmeđa.

Meso: Crno-smeđe, u početku bjelkasto u unutarnjem sloju; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste tijekom godine kao saprofit na krupnijim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća s korom, osobito bukve, gloga i samonikle trešnje (Prunus avium). Primjerak na slici snimio je Mladen Matišić, krajem kolovoza.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Slična plodna tijela formiraju i pojedine vrste iz roda Hypoxylon, ali one imaju eliptične i tamnosmeđe spore.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1889. Diatrype stigma (Hoffm. ex Fr.) Fries

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži