Ukupno vrsta gljiva: 1923
Amphinema byssoides

Amphinema byssoides - created in Norway by Kirsti Anne Mandal

InfoCC-BY

Nejestiva gljiva

OBRUBLJENA PAUČINARKA

Amphinema byssoides (Pers.) J.Erikss.

Etimologija: byssos (gr.) = vuna, dlaka + ides (lat.) = slično, u obliku. Po izgledu površine plodnog tijela.

Engleski naziv: Cratered Duster

Plodno tijelo: 4-40 (100) cm široko, posve je prileglo na supstrat, razrašteno, formira nepovezane i perforirane plahtice, mjestimice su odvojene od supstrata; površina je grbava, prema rubu je paučinasta, bijela, sumporastožuta do oker, marginalna je zona resasta sa sitnim rizomorfima.

Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 3-5 x 2-3 µm; otrusina je bijela.

Meso: Tanko, mekano, opnasto, paučinasto, bjelkasto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste tijekom godine kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (grane, panjevi, trupci) raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, uvijek na donjoj strani drva, te na otpalom lišću ili prividno zemlji izmiješanoj s drvnim ostacima.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana se vrsta lako prepozna jer raste na gotovo trulom staništu te ima paučinastu konzistenciju i žutu boju. Površina koja naliježe na supstrat glatka je i žuta, a marginalna je zona paučinasta i prepletena sitnim rizomorfima. Za ovu su vrstu značajne duge cistide koje imaju 1-4 pregrade s kopčom, što nije čest slučaj kod drugih gljiva. Po boji, grbavoj himenijalnoj površini i resastom rubu od rozomorfa slične su plivajuća voskozupka (Radulomyces confluens), blijeda nitozupka (Hyphodontia pallidula), svilenkasta kožarica (Hypochnicium bombycinum), glatka voskokorka (Phanerochaete laevis), žuta paučinarka (Xenasmatella vaga), ružičasta kožičarka (Leptosporomyces roseus), bazgina zubokorka (Lyomyces sambuci) i glatkosporna krastokorka (Trechispora cohaerens).

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je slijepljeno, razrašteno; 2. površina je bijela, žuta do oker; 3. površina je grbava; 4. rubna zona je resasta sa sitnim rizomorfima; 5. raste na donjoj strani mrtvog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1352. Amphinema byssoides (Pers.: Fr.) Erikss.

IDI NA VRH