CRNOSMEĐA KORJENJAČA
Paraxerula caussei (Maire) R.H.Petersen
Engleski naziv: Hoary Rooting Shank
Klobuk: 1,5-5 (8) cm širok, široko je stožast, kasnije je nepravilno spljošten i tupo ispupčen na sredini, suh; siv, sivo-smeđ ili ponekad s plavkastom nijansom, blago je baršunast.
Stručak: 4-10 cm visok i 0.3-1.3 cm debeo, valjkast, malo je zadebljan na bazi, vretenast, ižlijebljen je ili stisnut, korjenast; na vrhu je bijel i dlakav, baza je sivo-smeđa, blago je baršunast.
Listići: Odmaknuti su od stručka, slobodni, bijeli su do krem.
Spore: Eliptične, glatke, 8.7-11.1 x 6.3-7.9 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, bijelo; miris nije izražen, a okus je slatkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, od kolovoza do listopada, u miješanim i bjelogoričnim šumama kao saprofit na mrtvom korijenju bukve. U Hrvatskoj je poznata samo s jednog lokaliteta, u okolici Ogulina.
Doba rasta: 8, 9, 10
Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Slična je dugonoga korjenjača (Xerula pudens) koja ima svjetliju nijansu klobuka.
Znanstveni naziv uzorka: Paraxerula caussei
Lokacija uzorka: Germany
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (460 bp): GCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAACTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAGTCTTTGAACGCACCTTGCGCCCTTTGGTATTCCGAAGGGCATGCCTGTTTGAGTGTCAGTAAATTCTCAACCCCTCTTACTTTATTGTGACGAGGTGGATTGGATGTGGAGGTTGCTGGATTGTTTATTTCTAAAACGTTCAGCTCTTCTGAAATGTATTAGTGGAACCGTTACTTGGCTCGCTAAGCTGTGATAATATCTAAGCTTGGCTTGTTCAAGAGTTATAGAGCTCGGGTTTGAAGGGTTGCTTAACCGCTCTCTTTGCTTTCTCTTTACAGAGATACCTTTGCGACTCTTATCTATTCAAACGCTTCAGCTTCTAATCGTCTCTAACAAGACAAACATAACTGATTATTTGACCTCAAATCAGGTAGGACTACCCGCTGAACTTAA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Crnosmeđa korjenjača (Xerula caussei Maire)