
HRASTOV KOPITAR
Pseudoinonotus dryadeus (Pers.) T.Wagner & M.Fisch.
Etimologija: drys (gr.) = hrast. Po staništu.
Engleski naziv: Oak Bracket
Plodno tijelo (klobuk): 8-20 (30) (65) cm široko, rašireno, bez stručka, debelo, masivno i teško, nepravilnog je oblika, skoro je zaokruženo, konveksno, ponekad je lopatastog oblika; prvo je bijelo-žućkasto ili žuto-smeđe, kasnije je svijetlosmeđe ili smeđe boje duhana, površina je grbava i pahuljasta, na debelom se rubu u mladosti izlučuju velike vodene svijetlosmeđe kapljice.
Rupice/cjevčice: Sitne, promjera su 0.2-0.4 mm, okrugle, tamnosmeđe, površina im je karakteristično bijelo pahuljasta; cjevčice su do 15 mm duge, višeslojne.
Spore: Široko eliptične, glatke, na jednom kraju zašiljene, prozirne 7.5-8.5 x 5.5-6.5 µm; otrusina je svijetlosmeđa.
Meso: Debelo, spužvasto, plutasto, vlaknasto, tamno hrđastosmeđe, do cjevčica je svjetlije, na presjeku se vide radijalno postavljena vlakna.
Stanište: Raste više godina u bjelogoričnim šumama kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi, trupci) hrasta, kao i na živom stablu hrasta ili bukve.
Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: NEJESTIVA - Vjerojatno je jestiva vrsta, ali se smatra nejestivom zbog tvrde konzistencije mesa.
Napomena: Prepoznatljiva je po rastu na hrastu i velikim svijetlosmeđim kapljicama vode na rubu klobuka. Na voćkama i drugom bjelogoričnom drveću raste slični kuštravi kopitar (Inonotus hispidus) koji je u mladosti jestiv. Klobuci su joj na površini stršeće-čehinjasti, te su žuto-hrđastosmeđi ili narančasto-smeđi.
Znanstveni naziv uzorka: Pseudoinonotus dryadeus
Lokacija uzorka: Germany
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (822 bp): TCCGTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTAACGAGTTTGAAAGTGAAGGCTTGATGCTGGCGCGGAGACGTGCATGTGCTCGGTCTTTGCATTCTAATCTTACTCTCTCAACCCCTGTGCACCTTATCGAAGTTAGTAGTCGGATTCTTGTTGAAGAGACAAGGCTTGATTTGTTAGTTAGCGTGTATGCGCGAAAGTAAGACTTGCTGCTGTAACCTTTTGGCGTTGGAGACCGGGGGAACGCTTCGACAGCTGTTGAAGTTAGTAGTTTGGTTTCTTGTTGAAGAGACAAGGCGGTTTTTCTTACCAGTAGTGTTGACGTGAAAGCGACTCGGGCTGTAACCTTTGACGTTTAAAGGGACCGTCGAACACTTTGACTCTTATAAACCTTTACTTGTCTTGTGAATGTATGCTCCTTGTGGGCGAAATGAAATACAACTTTCAACAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCACCCCTTGGTATTCCGAGGGGTATGCCTGTTTGAGTGTCATGTTCATCTCAATCCTCTTGTTCTTTTGTAACTCGAGGCTTGGACTTGGGGGTTTATGCTGGCCCGCTTCATTGTCGGTTGAGTCGGCTCCTCTGAAATGCATTAGCTGGACTTTGGTTCGCGTCATTAAGGTGTAATAGTCTTATTTTCACCGGGGGGCGCTTGCCTAATGGGTCCGCTTCTAATCGTCTTCGGACAGGTGCTTGTCGCCTTACTATCTTGACACTTGACC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1271. Hrastov kopitar (Inonotus dryadeus (Pers.: Fr.) Murrill)