POSTROJENA KOPRENKA
Thaxterogaster turmalis (Fr.) Niskanen & Liimat.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 12112957): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Cortinariaceae / Rod: Thaxterogaster
Etimologija: turma (lat.) = mnoštvo, čopor, krdo, jato. Po rastu u velikoj množini, skupno.
Klobuk: 4-12 (15) cm širok, polukuglast je pa konveksno-raširen, dugo je vremena zatvoren, rub je tanko podvijen, blistav, površina je mazava, ubrzo je suh i sjajan, kožica se lako guli; žuto-smeđ, oker-smeđ ili narančasto-smeđ, rubna zona je bjelkasta zbog svilenastih ostataka bijelog ovoja, sredina je tamnija, čehasto ispucan, uzdužno vlaknast, naboran.
Stručak: Ujednačeno je valjkast, na bazi je malo batinasto zadebljan, bjelkast, na donjem dijelu je čehast i s gustom kovrčastom dekoracijom od ovoja.
Listići: Prilično su gusti, relativno su stanjeni, prirasli na stručak, oštrica je nazubljena; u mladosti blijedosivkasti ili žućkasto-sivkasti, zatim hrđastosmeđi.
Spore: Vretenaste, glatke, s velikom uljnom kapljom, 3.8-7.5 x 2.5-4.5 µm; otrusina je hrđastosmeđa.
Meso: Bjelkasto, kompaktno; miris je neugodan po plijesni ili znojnim nogama, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u crnogoričnim šumama, u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, najčešće sa smrekom, na mahovini. Primjerke na slici snimio je Danijel Balaško, u listopadu, na lokalitetu Apatovac pokraj Koprivnice, u šumi bukve i hrasta.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je gljiva, ali se smatra nejestivom zbog neugodnog mirisa mesa.
Napomena: Pripada skupini u kojoj se nalazi blistava koprenka (Cortinarius claricolor) koja je dosta slična, također paziti da se ne zamijeni s lojastom koprenkom (Cortinarius sebaceus).
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 302. Postrojena koprenka (Cortinarius claricolor var. turmalis Fr.)