RUŽIČASTI SMRČAK
Morchella purpurascens (Krombh. ex Boud.) Jacquet.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 2594628): Carstvo: Fungi / Koljeno: Ascomycota / Razred: Pezizomycetes / Red: Pezizales / Porodica: Morchellaceae / Rod: Morchella
Klobuk: 3-6 cm visok, može biti ovalan ili koničan, na stručak je prirastao širokom valekulom, rebra su debela i prilično paralelna, alveole (šupljine) su duguljaste i duboke, rebra i alveole imaju jednoličnu ružičastu boju, rebra u starosti postanu crnkasta.
Stručak: Valjkast, prilično je pravilan; bijel s ružičastom nijansom, ima sitno zrnatu strukturu, šupljina je bijela i zrnata.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 20-22 x 13-16 µm; otrusina je bjelkasta.
Meso: Elastično, hrskavičavo, voštano, lomljivo, bjelkasto; miris je blag i ugodan, okus nije izražen.
Stanište: Raste u proljeće, u travnju i svibnju, kao saprofit tla u crnogoričnim šumama i uz rubove šuma u travi, osobito ispod jela i smreka. Nije česta vrsta, a pronađe se na lokalitetu uz rub jelove šume u blizini Ravne Gore u Gorskom kotaru. Primjerke na slikama snimila je Helena Petrić u ožujku 2024. godine na lokalitetu Medvednica pokraj Zagreba.
Doba rasta: 4, 5
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Sirov je otrovan. Sadrži hemolizine koji se uništavaju kuhanjem, a vodu od kuhanja treba odbaciti. Nedovoljno kuhani smrčci dovode do gastrointestinalnih poremećaja! Ali postoji još jedna netolerancija, tzv. Morchella sindrom, a simptomi su: osjećaj pijanstva, nemir, problemi s ravnotežom, vrtoglavica, poremećaji kretanja, nesvjestica. Svatko tko je ikada iskusio takvu intoleranciju trebao bi izbjegavati konzumaciju smrčaka.
Napomena: Opisani je smrčak jedan oblik slasnog smrčka (Morchella deliciosa), a ističe se ružičastom bojom i povrh svega vrlo debelim i paralelnim rebrima. Hrvatska je inače bogata gljivama, a posebice je bogata brojnim vrstama smrčaka.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1676. Ružičasti smrčak (Morchella deliciosa var. carnea Bresadola); 1678. Purpurni smrčak (Morchella elata var. purpurascens Krombholz)