Tuber borchii - created on January 2016 in Provincia di Grosseto, Italy by Nicolò Oppicelli |
|
BORCHIJEV TARTUF
Tuber borchii Vittad.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 5258463): Carstvo: Fungi / Koljeno: Ascomycota / Razred: Pezizomycetes / Red: Pezizales / Porodica: Tuberaceae / Rod: Tuber
Etimologija: Po odgovarajućem imenu.
Plodno tijelo: 2-5 (7) cm široko, orkuglastog je oblika, dosta je nepravilno, gomoljasto je ili grbavo, često se ulegne na bazi; peridij je prilično tanak, najprije je maljav, zatim je gladak ili fino naboran, oker ili crvenkasto-smeđ, ponekad je sa zelenom nijansom, često je sa crvenkastim pjegama.
Spore: Široko eliptične do kuglaste, bez dekoracije, veličina varira ovisno o broju spora u mješinici, 18-55 x 17-42 µm; otrusina je svijetložuta, svijetlosmeđa do smeđa.
Meso (gleba): Najprije je bijelo, kasnije je oker-smeđe, u starosti je crvenkasto-smeđe i na kraju skoro crno, prošarano je rijetkim bijelim anastomozirajućim venama pa je tamnosmeđe; miris je dosta ugodan, aromatičan na češnjak, u starosti je neugodan, a okus je blag.
Stanište: Raste tijekom godine podzemno i do 30 cm duboko, uglavnom samo u mediteranskim područjima, a razdoblje sazrijevanja je od siječnja do kraja travnja, u svim tipovima šuma u simbiozi s određenim vrstama bjelogoričnog drveća, obično hrasta, lijeske, bukve, topole ili lipe, te crnogoričnog drveća, često bora, na dobro dreniranom, pjeskovitom tlu.
Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Može se uzgajati, a prvi put su uzgojene u Italiji 1990. godine.
Napomena: Ovom tartufu po obliku i boji dosta sliče bijeli tartuf (Tuber magnatum), koji se razlikuje po mikroskopskim osobinama, te siromašni tartuf (Tuber oligosmeprmum), kojemu meso miriše na gorke bademe.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je okruglasto; 2. površina je oker do crvenkasto-smeđa; 3. meso je bijelo, oker do crvenkasto-smeđe, isprepleteno s tankim bjelkastim žilicama; 4. miris mesa je slab na češnjak; 5. raste podzemno ispod bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, u mediteranskim područjima
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1631. Borchijev tartuf (Tuber borchii Vittadini)