LJETNI TARTUF
Tuber aestivum (Wulfen) Spreng.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 7364443): Carstvo: Fungi / Koljeno: Ascomycota / Razred: Pezizomycetes / Red: Pezizales / Porodica: Tuberaceae / Rod: Tuber
Etimologija: aestivus (lat.) = ljetno. Po razdoblju rasta.
Engleski naziv: Summer Truffle
Plodno tijelo: 3-6 (8) cm široko, okruglasto, jajoliko, prilično je pravilno; crno-smeđe je do crne boje, prekriveno je tipičnim piramidalnim i debelim bradavicama pravilnog oblika, bradavice su oko 3-12 (14) mm široke, s 4-6 stranica, tvrde, oštro se dižu sa podloge, često su malo spljoštene ili udubljene na vrhu, uvijek su sa sitnim poprečnim crticama, poneke su po piramidalnim bridovima zrakasto raspuknute.
Spore: Skoro kuglaste do eliptične, nisu dekorirane, veličina varira ovisno o broju spora u mješinici, prozirne, 20-45 x 18-35 µm; otrusina je žuta do ljubičasto-smeđa.
Meso (gleba): Debelo, čvrsto, tvrdo je poput mrkve, u mladosti je bijelo, kasnije je svijetlosmeđe, u starosti je tamnosmeđe, često je s purpurnocrvenim mrljama, mramorirano, isprepleteno je s bjelkastim, tankim, vijugavim i sterilnim žilicama; miris kod mladih gljiva nije osobito jak, aromatičan na gljive, češnjak ili stare alge, kasnije je izraženiji, a okus je blag na lješnjake.
Stanište: Raste u ljeto, jesen i zimu podzemno uglavnom u bjelogoričnim šumama u simbiozi s određenim bjelogoričnim drvećem, na vapnenastom, dobro dreniranom, vodopropusnom tlu bogatom kalcijevim karbonatom, siromašnom organskim ostacima i sa manje od 40% gline, a čiji su dublji slojevi prilično tvrdi što pomaže korijenu da se razvije bliže površini zemlje, voli toplija staništa, česta je u mediteranskim područjima.
Doba rasta: 1, 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete, a cijena po kilogramu gljiva je oko 200-400 €.
Napomena: Ovaj je tartuf crne boje, a od sličnih se vrsta razlikuje po karakterističnim piramidalnim bradavicama po površini plodnog tijela. Gleba je u mladosti skoro bijela, a poslije, kada se gljiva razvije, postane smećkasta, uvijek su prisutne sitne bijele žilice. Po bradavičavoj površini i staništu su slični zimski tartuf (Tuber brumale), crni tartuf (Tuber melanosporum) i crijevoliki tartuf (Tuber mesentericum).
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je jajoliko do okruglasto; 2. površina je crno-smeđa je do crna; 3. površina je s tipičnim piramidalnim i debelim bradavicama, koje su spljoštene ili udubljene na vrhu i uvijek sa sitnim poprečnim crticama; 4. meso je bijelo, smeđe do tamnosmeđe, isprepleteno s tankim bjelkastim žilicama; 5. miris mesa je slab na gljive ili češnjak; 6. raste podzemno u bjelogoričnim šumama, češće u mediteranskim područjima
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1638. Ljetni tartuf (Tuber aestivum Vittadini); 1639. Neotesani tartuf (Tuber aestivum f. uncinatum (Chatin) Montecchi & Borelli)