MASLINASTA KRASNICA
Russula olivacea (Schaeff.) Fr.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 9561742): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Russulales / Porodica: Russulaceae / Rod: Russula
Etimologija: olivaceus (lat.) = maslinaste boje. Po boji klobuka.
Engleski naziv: Olive Brittlegill
Klobuk: 5-18 (21) cm širok, čvrst, ali nije tvrd, veoma je velik, prvo je skoro okruglast, zatim je otvoren i nekad ulegnut na sredini, po vlažnom je vremenu malo mazav, inače je suh, kožica se teško guli, eventualno samo malo na rubu; dosta je promjenjive boje, može biti maslinastozelen, crvenkast, ružičast, narančasto-crven, crven, narančasto-smeđ, crveno-smeđ ili ljubičasto-smeđ, često je zrnasto-brazdast ili skoro hrapav, rub je gladak, te manje ili više valovit.
Stručak: 2-8 (10) cm visok i 1.5-4 (5) cm debeo, debeo, valjkast, pod klobukom je malo proširen, ali ne uvijek; bijel, s crvenom je do ružičastom nijansom, od baze blijedi i postaje bjelkast, u starosti je s ružičastim prstenom samo ispod listića, često je zrnasto ispucan kao i klobuk.
Listići: Gusti, debeli, lako su lomljivi, vrlo su široki, zaokruženi su uz stručak, prirasli, račvasti; najprije su blijedožuti, kasnije su žumanjčanožuti, oštrica je kasnije crvenkasta.
Spore: Kuglaste do eliptične, s velikim i uglavnom izoliranim šiljcima visokim do 1.5 µm, 7.7-12 x 6.7-10 µm; otrusina je žuta.
Meso: Bijelo, kasnije je žućkasto, tvrdo, čvrsto, lomljivo, debelo; miriše lagano na voće, a okus je na lješnjake.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolom postane vinskocrveno.
Stanište: Raste u ljeto i ranu jesen, u velikim skupinama, uglavnom u bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim bjelogoričnim drvećem, najčešće bukvom ili hrastom, rijetko u planinskim crnogoričnim šumama, obično sa smrekom, voli vapnenačko tlo.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete, ali samo temeljito termički obrađena, jer sirova ili nedovoljno kuhana uzrokuje ozbiljni gastrointestinalni sindrom trovanja. Nisu poznati slučajevi trovanja kod gljiva koje su bile dovoljno kuhane (najmanje 10 minuta). U ovom se slučaju radi o tzv. lažnom trovanju gljivama uzrokovanom prekomjernim uživanjem pokvarenih gljiva, sirrovih gljiva ili zbog netolerancije na ovu vrstu gljive koja uzrokuje umjerene do teške želučane i crijevne smetnje, mučninu, povraćanje, osjećaj punoće i pritisak u želucu, a vrijeme latencije je 5 minuta do 4 sata.
Napomena: Slična je uštavljena krasnica (Russula alutacea) koja je nešto manja rastom, nema brazdasti klobuk, kožica se može guliti skoro do polovice klobuka i na rubu je tipično rebrasta. Također sliče haringova krasnica (Russula xerampelina) i vrsta Russula olivascens. Sve su navedene vrste jestive.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 806. Maslinasta krasnica (Russula olivacea (Schff. ex Secr.) Fries)