Melanoleuca cognata - created on April 2022 in Leoben, Austria by AHP-Steiermark |
|
RANA GUSTOLISKA
Melanoleuca cognata (Fr.) Konrad & Maubl.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 3327773): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Tricholomataceae / Rod: Melanoleuca
Engleski naziv: Spring Cavalier
Klobuk: 3-10 (14) cm širok; prvo je konveksan, zatim se raširi i izravna, s niskom je širokom grbicom na sredini, gladak, vlažan; u mladosti je tamnosmeđ, kasnije je svijetlosmeđ, vodenast, na sredini je nešto tamniji, rub je uglavnom dugo vremena podvijen.
Stručak: 6-12 cm visok i 0.6-1.5 cm debeo, isprva je čvrst, kasnije je mekan, pun, uvijen, zadebljan je na bazi; blijedosmeđe je boje klobuka, vrh je svjetliji, vlaknast, bijelo je pahuljast, baza je maljava od bijelog micelija.
Listići: Gusti, široki, različito su dugački, prirasli su na stručak sa zupcem, izmiješani su s lamelulama, oštrica je valovita; u mladosti su bjelkasti, kasnije su krem do žućkasti, gotovo žuto-narančasti.
Spore: Eliptične, šiljate, zrnaste, s grlićem, prozirne, 7.8-10 x 4.1-6.2 µm; otrusina je bijela, krem do svijetložuta.
Meso: Debelo, nježno, mekano, nešto je čvršće u klobuku, u stručku je vlaknasto, bijelo je do kremasto; miris je ugodan, a okus je blag.
Stanište: Raste prvenstveno u rano proljeće dok se još topi snijeg, ali se može pronaći i ljeti, a vrlo rijetko u jesen, skupno, kao saprofit tla po rubovima šuma, parkovima i na čistinama u travi.
Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.
Napomena: Najranija je gustoliska, ima tamniji klobuk, stručak i listiće od tankonoge gustoliske (Melanoleuca strictipes) koja počinje rasti u lipnju, gotovo je bijela i ima bijelo meso. Po dimenzijama su slične sapunasta vitezovka (Tricholoma saponaceum) i prugasta gustoliska (Melanoleuca grammopodia), klobuk im je tamniji, a listići su tipične slamnatožute boje. Pojavljuje se početkom proljeća među prvim gljivama i može se pronaći sve do pojave snijega, ali je najčešća u ljeto i jesen.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 675. Rana gustoliska (Melanoleuca cognata Kontr. et Maubl.), Sinonim: Tricholoma arcuatum Bull.