Lactarius omphaliiformis - created on October 2018 in Lombardia, Italy by Federico Calledda |
|
LJEVKASTA MLIJEČNICA
Lactarius omphaliiformis Romagn.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 5248613): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Russulales / Porodica: Russulaceae / Rod: Lactarius
Etimologija: omphalos (gr.) = pupak + forma (lat.) = oblik. Po ulegnutom obliku.
Engleski naziv: Cracking Milkcap
Klobuk: 1-2 (3) cm širok, vrlo je sitan, najprije je skoro zvonolik, ubrzo se otvori, jasno je ulegnut i s malim ispupčenjem na sredini, skoro je opnast; krem-smećkast, narančasto-smećkast, mesnatocrvenkast ili crvenkasto-smeđ, povremeno s tamnomaslinastim tonom na sredini, kožica je prozirna, karakteristično je sitno zrnast, rub je karakteristično narebran, kasnije je uzdignut.
Stručak: 2-4 (5) cm visok i 1-3 (5) mm debeo, tanak, valjkast, često je zakrivljen na bazi, relativno je dug; narančasto-smećkast, mesnatocrvenkast ili crvenkasto-smeđ, nešto je tamniji prema bazi gdje su prisutni baršunasti ostaci micelija.
Listići: Prilično su razmaknuti, izmiješani su s lamelulama različite dužine, kratko se spuštaju po stručku; blijedonarančasti, kasnije su nešto tamnije blijedocrvenkaste boje.
Spore: Kuglaste, mrežasto-bradavičave, 7.5-9.5 x 6.5-8 µm; otrusina je blijedo-smećkasta do kremasto-žuta.
Meso: Blijedonarančasto; miriše na lisne uši, a okus je trpak i kiselkast, brzo nestaje; ispušta oskudno bijelo mlijeko koje je često skoro nepostojeće, a okus mu je blag do lagano kiselkast.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, od svibnja do studenog, u miješanim i bjelogoričnim šumama i parkovima, u simbiozi s johom, na vlažnim mjestima bogatim mahovinom, često na cretovima. U Hrvatskoj je poznata s dva lokaliteta, na cretu Dubravici u Hrvatskom zagorju i u okolici Siska.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Crvenkaste je boje i upadljivo narebranog klobuka zbog čega je moguća zamjena s crvenkastom gljivicom (Laccaria laccata). Najlakše se zamijeni navedenom vrstom u slučaju kada je mlijeko toliko oskudno da je skoro neuočljivo.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Ljevkasta mliječnica (Lactarius omphaliformis Romagn.)