Lactarius circellatus - created on August 2021 in Kaltenleutgeben, Austria by Christian Apschner |
|
KOLOBARASTA MLIJEČNICA
Lactarius circellatus Fr.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 5248712): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Russulales / Porodica: Russulaceae / Rod: Lactarius
Etimologija: Po pojasastoj dekoraciji klobuka.
Engleski naziv: Ringed Milkcap, Circled Milkcap
Klobuk: 3-10 (12) cm širok, okruglast, uglavnom je dosta pravilan, malo je ulegnut na sredini, površina je vlažna i mazava; sivo-smećkast ili sivo-oker, s narančastom je ili ljubičastom nijansom, uglavnom s jasnim sivo-smeđim koncentričnim pojasevima, vodenast, u starosti blijedi, prema rubu je sitno čehast, rub je dugo vremena podvijen.
Stručak: 2.5-5 (7) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, uglavnom je kratak, dužina mu je jednaka promjeru klobuka, valjkast, malo je zašiljen na bazi, u mladosti je pun, kasnije je šupalj; najprije je svijetlokrem, kasnije je sivo-smeđ, mesnatocrvenkast, sivkast, sivo-oker ili sivo-ružičast, više je sivo-oker na gornjoj trećini, donja je trećina crvenkasta, površina je uglavnom glatka do uzdužno sitno vlaknasta, ponekad je s malim nešto tamnijim jamicama (blago udubljene sivo-smeđe mrlje).
Listići: Osrednje su gusti, izmiješani su s lamelulama, nisu široki, prirasli su ili se vrlo krako spuštaju po stručku; najprije su bjelkasti, zatim su lagane smećkaste, oker ili sivo-smeđe boje.
Spore: Kuglaste do eliptične, bradavičave, 6-8 x 5-7 µm; otrusina je blijedooker.
Meso: Bijelo je ili sivkasto; miris je slab na voće i papren, a okus je u početku blag, kasnije je gorak i trpak; mlijeko je bijele boje, na prerezu polako postaje žućkasto do žutozeleno, paprenog je okusa.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, po parkovima i grobljima, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće grabom, hrastom, brijestom ili bukvom.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Jestiva je vrsta, ali ljutog okusa mesa i malo otrovna, pa je smatramo otrovnom vrstom. Sadrži terpentoidne nadražujuće tvari (ugljikovodični spojevi), koje su umjereno toksične, a simptomi trovanja su probavne smetnje, poremećaj vida, poremećaj koordinacije i oštećenje organa, a latencija traje od 30 minuta do 4 sata. Bijele mliječnice čije je meso ljuto, gorko ili žestoko u grlu nisu jestive gljive.
Napomena: Mnogi autori navode da dosta sliči ljutoj mliječnici (Lactarius pyrogalus), od koje se razlikuje po tipičnom obliku, nešto je mesnatija i s ljubičastom nijansom.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 773. Kolobarasta mliječnica (Lactarius circellatus Fries)