Hygrophorus olivaceoalbus - created in Estonia by Urmas Kaja |
|
MASLINASTOBIJELA PUŽEVICA
Hygrophorus olivaceoalbus (Fr.) Fr.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 2538784): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Hygrophoraceae / Rod: Hygrophorus
Etimologija: olivaceus (lat.) = maslinaste boje + albus (lat.) = bijelo. Po boji.
Engleski naziv: Olive Wax Cap
Klobuk: 2-6 (9) cm širok, najprije je zvonolik i oštro ispupčen, zatim se izravna i ponekad ulegne, mazav, sluzav; maslinasto-smeđ je ili tamnosmeđ, rub je dogo vremena podvijen.
Stručak: 2-10 (12) cm visok i 0.5-1 (1.2) cm debeo, duguljast, valjkast, često je zakrivljen, neposredno ispod listića je nešto tanji, završava šiljato, pun, po vlažnom vremenu je neobično mazav i sluzav; smeđe, sivo-smeđe ili maslinasto-smeđe je prošaran poput zmijske kožice na bijeloj osnovi, ispod listića je u dužini oko 1 cm bijel, vlaknast, baza je s bijelim micelijem; često je sa sluzavim vjenčićem.
Listići: Bijeli, debeli, razmaknuti, prirasli su ili se kratko spuštaju po stručku.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 9-12 x 5-6 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo do žućkasto, tanko, mekano; miris nije izražen, a okus je blag.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa sumpornom kiselinom pocrveni, a površina stručka s kalijevom lužinom ubrzo postane svijetložuta.
Stanište: Raste u kasno ljeto i jesen isključivo u crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, osobito sa smrekom ili borovicom, voli kiselo tlo.
Doba rasta: 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Možda je malo sluzava pa nije svima privlačna.
Napomena: U rodu Hygrophorus sliči puževa vlažnica (Hygrophorus limacinus) od koje se razlikuje po mnogo većim dimenzijama i jakoj sluzavosti klobuka i stručka, a iznad svega se izdvaja po upadljivom stanjenom dijelu klobuka ispod listića. Slična je i jestiva zmijolikonoga puževica (Hygrophorus dichrous) koja raste u bjelogoričnim šumama, a listići su joj često sa zelenkasto-plavkastom nijansom. Mazava smeđe-bijela puževica (Hygrophorus mesotephrus) raste u bjelogoričnim šumama, a listići se ne spuštaju dugo po bjelkastom stručku koji je sa jedva uočljivom smećkastom nijansom.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 927. Maslinastobijela puževica (Hygrophorus olivaceoalbus (Fr.) Fries)