BIJELA PUPAVKA
Amanita verna (Bull.) Lam.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 5240320): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Amanitaceae / Rod: Amanita
Etimologija: vernus (lat.) = proljetno. Po periodu u kojem raste.
Engleski naziv: Fool's Mushroom / Spring Amanita
Klobuk: 3-12 (15) cm širok, prvo je poluokruglast pa otvoren, kožica se lako guli; po vlažnom vremenu malo ljepljiv, gol, najprije bijel, kasnije je na sredini lagano krem do okerast, rub je tanak i gladak.
Stručak: 5-11 (13) cm visok i 1-2.5 (u gomolju 3-6) cm debeo, vitak, prvo je pun pa šupalj, vrh se lako odvaja od klobuka; bijel, lagano je radijalno vlaknast; ispod klobuka nosi bijeli viseći i crtasti vijenčić koji brzo prilegne uz stručak; na bazi je zadebljan i povijen u bijelu opnastu volvu poput vreće.
Listići: Bijeli do kremasti, prilično su gusti, s mnogo lamelula, slobodni su uz stručak.
Spore: Kuglaste do eliptične, 8-12 x 5.7-8.5 µm; otrusina je bijela do kremasta.
Meso: Bijelo, ispod kožice klobuka žuto-zelenkasto, krhko, mekano; miris je slab i karakterističan, stari primjerci su dosta neugodna zadaha, a okus je blag.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u miješanim šumama, parkovima, vrtovima, uglavnom u simbiozi s bjelogoričnim drvećem, hrastom, kestenom, bukvom, rijetko u crnogoričnim šumama, obično samo u sredozemnom području; prilično je rijetka vrsta.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Smatra se smrtno otrovnom vrstom jer uzrokuje faloidinski sindrom trovanja kao i zelena pupavka (Amanita phalloides).
Napomena: Slične su zelena pupavka, koja se razlikuje samo po boji, bijeli varijetet zelene pupavke (Amanita phalloides var. alba), koji ima radijalno vlaknasti klobuk, te smrdljiva pupavka (Amanita virosa), kojoj je stručak ispod vjenčića vlaknasto-čehast i koja raste u crnogoričnim šumama.
Najvažnije za determinaciju: 1. dno stručka je obavijeno vrećastim ovojem ili volvom; 2. listići su bijeli do kremasti i slobodni; 3. klobuk je bijel do krem; 4. stručak je bulbozno zadebljan na bazi; 5. vjenčić je opnast, s gornje je strane crtast; raste samo na sredozemnom području
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 3. Bijela pupavka (Amanita verna Lamb. ex Fr.)