OLOVASTA RUDOLISKA
Entoloma sinuatum (Bull.) P.Kumm.
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 2539308): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Entolomataceae / Rod: Entoloma
Engleski naziv: Livid Pinkgill
Klobuk: 3-12 (16) cm širok, čvrst, ispupčen na sredini, svilenasto sjajan; bjelkast, kremast, kremasto-žut, sivkast ili sivkasto-oker, pokriven uraštenim radijalnim vlakancima, rub je prvo podvijen pa vijugav i iscjepan.
Stručak: 5-13 (17) cm visok i 1-4 (5) cm debeo, prema dnu je nakaradno zadebljan (ne uvijek), pun, u starosti ponekad može biti i šupalj; bjelkast, blijedokrem ili oker-smećkast, uzdužno vlaknast, sa sitnim brazdama.
Listići: Zaokruženi su uz stručak, prirasli, na kraju su gotovo slobodni; u mladosti su žućkasti (rijetko bjelkasti), kasnije su narančasto-crvenkasti, crvenkasto-oker, ružičasto-oker ili rđasto-žuti, gusti, izmiješani su s lamelulama, na bazi su povezani poprečnim žilicama, nepravilno su nazubljeni.
Spore: Kuglaste, eliptične, višekutne, najčešće su pentagonalne ili heksagonalne, (8.1) 8.2 - 9.9 (11.8) × (5.4) 6.5 - 8.3 (9.3) µm, Q = (1) 1.1 - 1.4 (1.5), N = 120, Me = 9 × 7.4 µm, Qe = 1.2; otrusina je mesnatocrvenkasta.
Meso: Bijelo, čvrsto; miris je neugodan, kiselkast jak na svježe brašno ili rotkvice, a okus je neugodan na brašno.
Kemijske reakcije: Listići u dodiru sa sulfovanilinom postanu ljubičasti, dok sa sumpornom kiselinom posmeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, rijetko u proljeće, u krugovima ili skupno, u bjelogoričnim šumama, najčešće šumama hrasta i bukve, uz rubove šuma i po parkovima, na glinenasto-vapnenastom ili glinenasto-silikatnom tlu, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem. Treću sliku snimio je Neven Ferenčak.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Teška je otrovnica, a u većini slučajeva je i smrtno otrovna. Najotrovnija je rudoliska. Latencija je kod trovanja često 4 sata ili više. Nuspojave su mučnina, povraćanje, grčenje mišića, znojenje, tjeskoba i osjećaj hladnoće. Kod krvne grupe A i AB dolazi do sljepljivanja krvnih stanica. U slučaju trovanja potrebno je unositi puno tekućine i elektrolita. Simptomi obično nestaju nakon 1-2 dana i u većini slučajeva ne uzrokuje naknadna oštećenja organa. Sumnja se da sadrži toksin vinilglicin, koji se koristi kao insekticid protiv vinskih mušica.
Napomena: Sklona je izobličavanju. Slična je sivkastoj šljivovači (Entoloma clypeatum) koja nema nakaradno zadebljan stručak i neugodan zadah. Raste kad i bijela đurđevača (Calocybe gambosa) koja nema crvenkaste listiće i bijele je boje. Ožujska rudoliska (Entoloma saundersii) raste u proljeće kao i sivkasta šljivovača, travanjska rudoliska (Entoloma aprile) i bijela šljivovača (Entoloma sepium), sve su izvrsne kvalitete. Ljubičastoplava rudoliska (Entoloma bloxamii) ima lijepu boju klobuka koji je lagano zvonolikog i oblog oblika, te žute listiće prekrivene sporama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 431. Olovasta rudoliska (Entoloma sinuatum (Bull. ex Fr.) Kummer), Sinonimi: Rhodophyllus sinuatus Singer, Agaricus sinuatus Quél., Entoloma lividum Bull., Entoloma fertile Gill.