Ukupno vrsta gljiva: 2331
Russula roseoaurantia

Russula roseoaurantia - created on july 2003 in Sandefjord Midtåsen, Sandefjord, Norway by Perry Gunnar Larsen

InfoCC-BY

Nejestiva gljiva

RUŽIČASTONARANČASTA KRASNICA

Russula roseoaurantia Sarnari

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula roseoaurantia Sarnari (GBIF ID 3359902)

Etimologija: roseus (lat.) = ružičast, boje ruže + aurantius (lat.) = narančast. Po boji.

Klobuk: 2-5 cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksan, na kraju je izravnat i ulegnut na sredini, površina je suha, po suhom je vremenu fino ispucana, kožica se guli do 1/2 promjera, svijetlo krem-oker, svijetloružičast do mareličnonarančast, na sredini je blago sivkasto-zelen, od sredine teži da postane bijel, ponekad je potpuno bijel, baršunast, zrnasto-pahuljast, rub je kratko narebran samo u starosti.

Stručak: 2-5 cm visok i 1-1.5 cm debeo, valjkast ili blago batinasto zadebljan na bazi, naborano-zrnast, bijel, površina je suha i plitno brazdasta.

Listići: Gusti, prirasli, lomljivi, bijeli do svijetlokrem.

Spore: Široko su eliptične do jajolike, dekorirane su sitnim bradavicama visokim oko 0.6 μm, od kojih su neke povezane linijama, amiloidne, 7.2-8.8 x 6.4-7.2 µm; otrusina je bijela.

Meso: Nježno, lomljivo, bijelo; miris je slab na voće, a okus je ugodan.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom (FeSO4) postane ružičasto, reakcija sa gvajakolom je pozitivna, a sa sulfovanilinom negativna.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, od srpnja do listopada, u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, obično bukvom ili kestenom.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Pripada podsekciji Lilacinae. Boja ove vrste je vrlo varijabilna i kreće se od mliječnobijele do mareličnonarančaste. Male dimenzije, kožica klobuka prekrivena ljuskavim granulama, bijeli listići i stručak, blagi okus mesa i pozitivna reakcija sa gvajakolom mogu biti korisni u determinaciji opisane vrste. Druge vrste u ovoj skupini su otrovnocrvena krasnica (Russula emeticicolor), koja ima crveni ili ružičastocrveni klobuk i raste u šumama bukve, ljubičasta krasnica (Russula lilacea), koja ima vinskicrveni klobuk i raste uglavnom u šumama graba, stručak je često ružičast na donjem dijelu, a spore imaju gotovo izolirane bodlje visoke oko 1 μm ili više, te plavetna krasnica (Russula azurea), koja ima plavkasto-ljubičasti klobuk i raste u crnogoričnim šumama. Ružičasta krasnica (Russula aurora) i sitna krasnica (Russula minutula) imaju ružičaste klobuke i meso koje nije ljuto, a meso im reagira sa sulfovanilinom (kristalni vanilin otopljen u koncentriranoj sumpornoj kiselini) i postaje tamnoružičasto.



   

GLAVNE SKUPINE GLJIVA

KLOBUK/PLODNO TIJELO

STRUČAK

HIMENIJ

SPORE

OVOJ

MESO

MLIJEKO

PROMJENA BOJE

STANIŠTE

JESTIVOST

ISPIT ZA DETERMINATORA
IDI NA VRH