Ukupno vrsta gljiva: 2342
Russula arpalices

Russula arpalices - created on October 2022 in Trento, Trentino-Alto Adige, Italy by Federico Calledda

InfoCC-BY-NC

Nejestiva gljiva

MREŽASTOSPORNA KRASNICA

Russula arpalices Sarnari

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula arpalices Sarnari (GBIF ID 3359985)

Klobuk: 3.5–7 cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije je izravnat i ulegnut, kožica je bez sjaja, guli se do 1/2 promjera, ponekad je fino raspucana, u mladosti je svijetloružičast do tamnoružičast, na sredini je tamniji, kasnije postaje oker pjegav, u starosti postaje oker-smeđ, rub je narebran.

Stručak: 3-6 cm visok i 0.5-1.4 cm debeo, valjkast, širi se prema dnu i vrhu, bijel, kasnije može biti oker do oker-smeđ, gusto je uzdužno naboran.

Listići: Umjereno su razmaknuti, prirasli, u starosti su oko 10 mm široki, na bazi su poprečno povezani žilicama, ponekad su račvasti, svijetlokrem, kasnije su žućkasto-smeđi.

Spore: Široko eliptične, s bradavicama su visokim do 0.7 µm koje su povezane širokim gremenima koji tvore gustu, cjelovitu mrežicu, amiloidne, 7.5-9.2 x 5.9–6.8 µm, pileocistide su batinaste, obično su sa 0-2 segmenta, na vrhu su široke 5-10 µm; otrusina je oker.

Meso: Čvrsto, bijelo; miris je prilično jak na voće ili pelargonije, a okus je blag, u listićima je blago gorkast.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom (FeSO4) brzo postane žuto-smeđe, tamnoružičasto do crveno-smeđe, rijetko sa zelenom nijansom, sa gvajakolom zeleno-plavo, a sa 2% fenolom nema reakcije ili ponekad postane svijetlosmeđe ili smeđe.

Stanište: Raste u ljeto i jesen po bjelogoričnim šumama, u simbiozi sa raznim bjelogoričnim drvećem, obično bukvom ili topolom, na dobro dreniranom tlu.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Smještena je u podsekciji Rhodellinae. Karakteristična je po dekoraciji spora. Morfološki se najvjerojatnije može zamijeniti s pripadnicama podsekcije Puellarinae, osobito sa djevojačkom krasnicom (Russula puellaris), koja se razlikuje po manje ili više izoliranim bradavicama spora, sitnijoj, krhkijoj građi i povezanosti sa hrastom, brezom i borom, te šarolikom krasnicom (Russula versicolor), koja ima manje, uže spore s djelomičnom mrežicom, kao i valjkaste pileocistide s mnogo više segmenata (4-6), a povezana je s brezom. Obje vrste imaju bljeđu otrusinu.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži