Ukupno vrsta gljiva: 2164

Rod: Phellopilus Niemelä, T.Wagner & M.Fisch.

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Hymenochaetales

Porodica: Hymenochaetaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Phellopilus nigrolimitatus

Phellopilus nigrolimitatus - created in Finland by Allar Antson

Info
CC-BY-SA

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Ugrožene vrste

CRNOOBRUBLJENI PLUTNJAK

Phellopilus nigrolimitatus (Romell) Niemelä, T.Wagner & M.Fisch.

Etimologija: niger (lat.) = crno + limitatus (lat.) = ograničeno. Po crnoj crti.

Plodno tijelo: 4-25 (50) cm široko i do 5 cm debelo, razrašteno, izravnato, jastučasto, rijetko je s istaknutim klobucima, šupljikavo, u mladosti je relativno vodenasto i zagušeno, lagano se suši, prisutni su klobučići s tankim rubom i sa svijetlosmeđim gutacijskim kapljicama po površini, površina je naborana, valovita, pojasasta; crveno-smeđe ili je crno-smeđe, rub je nešto svjetliji, u mladosti je bjelkast, kasnije je žućkast; na dijelu između rupica i trame je prisutna crna crta, trama je ispod crte nešto svjetlije boje, kao i prema rupicama.

Rupice/cjevčice: Okruglaste, sitne, 5-6/mm2, bjelkasto-smeđe, kasnije su smeđe; cjevčice su 2-7 mm duge, nešto su svjetlije od trame, slojevi se međusobno razlikuju.

Spore: Valjkaste, glatke, zašiljene na jednom kraju, a na drugom proširene, prozirne, 7-10 x 2.5-3.5 µm; otrusina je smeđa.

Meso: Tvrdo, smeđe; miris je na drvo ili plijesan, a okus nije izražen.

Stanište: Raste više godina u starim crnogoričnim i miješanim šumama kao parazit na starim stablima i kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog crnogoričnog drveća, najšešće smreke, te također po gradilištima na obrađenom drvu; izaziva bijelu trulež drva. U Hrvatskoj je pronađena u šumi bukve, jele i smreke, pretežno na trupcima smreke, samo jednom na jeli na samo dva lokaliteta, oba u Nacionalnom parku Plitvička jezera.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Zaštita: ZAŠTIĆENA - UGROŽENA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Uočljiva je karakteristična crna crta uz tramu, ali nije uvijek uočljiva. Izaziva bijelu trulež drva koja se očituje po šupljikavim oštećenjima površinskog sloja.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Crnoobrubljeni plutnjak (Phellinus nigrolimitatus (Romell) Bourdot et Galzin)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži