Ukupno vrsta gljiva: 1923
Fomitiporia punctata

Fomitiporia punctata - created on September 2020 in Vantaa, Suomi, Finland by marsusram

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

PUNKTIRANI PLUTNJAK

Fomitiporia punctata (P.Karst.) Murrill

Engleski naziv: Elbowpatch Crust

Plodno tijelo: 4-50 (>100) cm dugo i više od 2 cm debelo, potpuno priraslo na supstrat, razrašteno, nisko konveksno, skoro jastučastog oblika; hrđastosmeđe, crvenkasto-smeđe, sivkasto-smeđe ili tamnosmeđe, rub je vrlo tanak i u mladosti baršunast, himenij je porozan; najčešće raste uzduž (longitudinalno) trupca ili grana.

Rupice/cjevčice: Vrlo sitne, okruglaste ili duguljaste, 5-7/mm2, smeđe, crveno-smeđe, kasnije sivo-smeđe; cjevčice su u slojevima, po svakom sloju su 1-5 mm duge.

Spore: Kuglaste do eliptične, glatke, prozirne, 3-8 x 3.2-7 µm; otrusina je svijetlosmeđa, prozirna.

Meso: Rđastosmeđe, s godinama se raspucava, rezanje bi otkrilo različite slojeve rasta; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste više godina na drvnim ostacima raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća koje nije u dodiru s tlom (stojeće drvo), osobito lješnjaka i vrbe; izaziva bijelu trulež drva.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Punktirani plutnjak raste isključivo i potpuno prirašteno za supstrat, nikada ne raste u obliku klobuka. Lako je prepoznatljiv upravo po pravilnom i oštrom rubu koji jasno odvaja supstrat od plodnog tijela.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1268. Punktirani plutnjak (Phellinus punctatus (Fr.) Pilat)

Fomitiporia robusta

Fomitiporia robusta - created on February 2020 in 54.8312..., 37.6198..., Russian Federation by Наталья Еромасова

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

ROBUSNI PLUTNJAK

Fomitiporia robusta (P.Karst.) Fiasson & Niemelä

Etimologija: Po dimenzijama i konzistenciji.

Engleski naziv: Robust Bracket

Plodno tijelo: 5-10 (35) cm široko i do 10 cm visoko, bulbozno, u mladosti polukuglasto, jastučasto, kasnije u obliku konzole ili polumjeseca, polumjeseci su često poredani jedan iznad drugoga, žilavo su prirasli na koru; gornji je dio gladak, zadebljan, lagano pojasast, smećkast, hrđastosmeđ i sivo-smeđ, uglavnom je prekriven svijetlozelenim algama, donji je dio trbušast, sitno rupičast, nakošen je prema vrhu, rub je zaobljen, žuto-smeđ i hrđastosmeđ.

Rupice/cjevčice: Okruglaste, višekutne, 4-5/mm2, žućkasto-smeđe do hrđastosmeđe; cjevčice su u slojevima, po sloju su 2-5 (7) mm duge, srednji je sloj plodan.

Spore: Kuglaste do eliptične, glatke, s debelim pregradama, s velikom uljnom kapljom, 6-9 x 5.5-8 µm; hife su s nježnim sponama, generativne hife su bezbojne, s tankim pregradama, 2-3 µm, skeletne su hife žuto-smeđe i hrđastosmeđe, 5-8 µm; bazidije nose 6 spora, krupno su batinaste, 10-15 x 7-10 µm; lažne su čekinjice (cistidiole) s debelim pregradama, batinaste, žućkaste, šupljo-valjkaste, u obliku su hifa, dužine su do 70 µm; čekinjice su dosta rijetke, pojedinačne, svijetlosmeđe, do 40 x 4-5 µm; otrusina je svijetlosmeđa.

Meso: Vrlo tvrdo, drvenasto, žilavo, žuto-smeđe ili svijetlosmeđe; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste više godina, često visoko na granama i deblima živog hrasta, ali također i na bukvi, bagremu ili pitomom kestenu; izaziva bijelu trulež drva.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Kao i kod pasje gube (Fomitiporia hippophaeicola), na gornjoj su površini uvijek prisutne zelenkaste alge. Sličan se vrbov plutnjak (Phellinus igniarius) razlikuje po nešto svjetlijoj i malo blistavijoj trami, te po drugačijoj kemijskoj reakciji spora koje u dodiru s Melzerovim reagensom poplave.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1255. Robustan plutnjak (Phellinus robustus (P.Karst.) Bourd. & Galz.), Sinonim: Fomes robustus Karst.

IDI NA VRH