
LJUSKASTI RUPIČAR (ŠKRIPLIN)
Cerioporus squamosus (Huds.) Quél.
Etimologija: squamosus (lat.) = čehast, ljuskav. Po čehama prekrivenim klobukom.
Engleski naziv: Dryad's Saddle
Klobuk: 3-25 (40) cm širok, lepezastog je oblika, izravnat, ulegnut; bjelkasto-svijetložut je ili blijedosmeđ, najprije je sa svijetlosmeđim koncentrično postavljenim čehama koje su u starosti tamnosmeđe, rub je dugo vremena podvijen.
Stručak: 5-7 cm visok i 4-5 cm debeo, kratak, valjkast, ekscentrično je ili lateralno spojen sa klobukom, čvrsto je prirastao za stanište; bjelkast je ili svijetlosmeđ, cjevčice na gornjem dijelu tvore posebnu mrežicu, na donjem je dijelu u početku žućkast, kasnije je crnkast, najprije je perutast, kasnije je gladak i bez dekoracije.
Rupice/cjevčice: Najprije su sitne, kasnije su široke, 1-2/mm2, zupčaste, višekutne; bjelkaste su ili blijedožute; cjevčice su kratke, spuštaju se po stručku.
Spore: Eliptične do vretenaste, glatke, prozirne, (12) 12.3 - 14.2 (15.2) × (4.1) 4.4 - 5.1 (5.6) µm, Q = (2.4) 2.6 - 3 (3.2), N = 60, Me = 13.3 × 4.8 µm, Qav = 2.8; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo je do kremasto, debelo, u mladosti je vodenasto mekano i elastično, zatim je kožasto, u starosti je suho i drvenasto; miriše na krastavac, užeglo brašno ili med, a okus je na brašno ili orase.
Stanište: Raste u proljeće i ljeto, a rjeđe u jesen, kao parazit na živim panjevima i stablima ili saprofit krupnijih drvnih ostataka, uglavnom bjelogoričnog drveća, uzrokuje bijelu trulež drva. Prve dvije slike snimljene su sredinom lipnja na lokalitetu Ponikve kod Zagreba, treća početkom rujna na lokalitetu Galgovo kod Zagreba, četvrtu je sredinom travnja snimio Neven Ferenčak, a petu i šestu Darko Stermšek iz Prirodoslovnog muzeja Split, početkom rujna na lokalitetu Suvi vrh na Dinari.
Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete, ali samo mlada jer joj meso postane kožasto.
Napomena: Raste isključivo na panjevima i drveću, lepezastog je oblika, ima kratki stručak, površina je malo baršunasta i pocrni kada se gljiva potpuno razvije. Iz jednog korijena može narasti stepenasto po nekoliko plodnih tijela. Ne postoji nikakva opasnost od zamjene s nevaljalim gljivama.
Znanstveni naziv uzorka: Cerioporus squamosus
Lokacija uzorka: Germany
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (752 bp): ATGGCTTCGGGGAGCCGGCAACGGCACCCTGTCGCTGAGAACTTGATCTAACTTGGTCATTTAGAGGAAGTAAAAGTCGTAACAAGGTTTCCGTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTACTGAGTCTTGAAGAGGTTGCAGCTGGTCTTATCAGGCAAGTGCTCGCCTCGTTCAAATCCACTCTACACCTGTGCACTTACTGTGGACTTTGGTATTTTTGGAGGGTCCTTTGGCCCTTTATGAATCCGGGTTCATGTTTTATTATATATACGCTTCAGTATTGAGAATGTGTATTGTGATGTAACGCATCGTTATACAACTTTCAGCAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCGCTCCTTGGTATTCCGAGGAGCACACCTGTTTGAGTGTCATGAAATTCTCAACCTTACAAACTTTTGTGTTTGATTTGGCTTGGAGTTGGAGGCTTGCTGATGGGAAATTCCTTTGGCTCCTCTCAAATGCATTAGCTTGGTTCCTTGCGGATTGGCTCCTGGTGTGATAAATGTTTACGCCGCAGCTGTTGAAGCGATTTGGGCAAGCTCCTAACCGTCTCGATATTGAGAGACAGCTTTTTGAACATGACATCTGACCTCAAATCAGGTGGGACTACCCGCTGAACTTAAGCATATCAATAAGCGGAGGCAAACAGACA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1190. Ljuskasti rupičar (škriplin) (Polyporus squamosus (Huds.) Fries), Sinonimi: Polyporus pallidus Schulzer, Melanopus squamosus Bourdot