Ukupno vrsta gljiva: 1923
Tolypocladium capitatum

Tolypocladium capitatum - created on October 2022 in Saint-Imier, Switzerland by Nicolas Schwab

Info
CC-BY-NC

 

Nejestiva gljiva

KLOBUČASTI JEZIK

Tolypocladium capitatum (Holmsk.) C.A.Quandt, Kepler & Spatafora

Etimologija: capitatus (lat.) = opskrbljeno klobukom. Po izgledu.

Engleski naziv: Drumstick Truffleclub

Plodno tijelo: Sastavljeno je od batinastog dijela i debele glave koja je čvrsto učvršćena za stručak i podsjeća na klobuk; klobučasti je dio 8-12 (15) mm širok, okruglast, sužava se prema bazi, kestenjastosmeđ, skoro je gladak, često je prekriven sitnim smeđim mrljama, peritecij je vrlo gusto pahuljast, a pahulje su uronjene u vanjskom sloju.

Stručak: 3-8 cm visok i 5-7 mm debeo, valjkast, vlaknast, izrasta iz plodnog tijela podzemne vrste zrnate jelengljive (Elaphomyces granulatus) koju parazitiraju vrste iz ovog roda; lijepe je limunastožute boje, a kasnije je žuto-smeđ, sivo-maslinast ili smeđ, baza je sa žutim micelijem.

Spore: Končaste, 8-32 x 2.5-3 µm; otrusina je smeđa.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, pojedinačno, a ponekad i skupno, u svim tipovima šuma kao parazit na plodnom tijelu zrnate jelengljive.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: NEJESTIVA - Vjerojatno je jestiva vrsta, ipak se smatra nejestivom jer nema nikakve uporabne vrijednosti.

Napomena: Karakteristično raste na podzemnim plodnim tijelima zrnate jelengljive, kao i klobučasti jezik (Elaphocordyceps longisegmentis). Jako je napadaju razni kukci.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je u obliku male okruglaste glave koja je nasađena na stručak; 2. glava je tamnosmeđa; 3. stručak žut do žuto-smeđ; 4. raste isključivo na podzemnim plodnim tijelima zrnate jelengljive

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1903. Cordyceps capitata (Holmsk. ex Fr.) Link

Tolypocladium ophioglossoides

Nejestiva gljiva

GLAVATI JEZIČAC

Tolypocladium ophioglossoides (J.F.Gmel.) C.A.Quandt, Kepler & Spatafora

Etimologija: ophis (lat.) = zmija + glossa (lat.) = jezik. Po obliku.

Engleski naziv: Snaketongue Truffleclub

Plodno tijelo: 0.5-2 (2.5) cm široko, spljošteno, u obliku je batine ili jezika, sužava se prema stručku; prvo je crvenkasto-smeđe, kasnije je maslinastozeleno, tamnozeleno do crno, kožica je prekrivena malim bradavicama; stručak je 1-8 (10) cm visok i 0.5-1.1 (1.5) cm debeo, žućkast, u starosti je smećkast, korijenom je spojen sa zrnatom jelengljivom (Elaphomyces granulatus), korijen je žut do narančast, a može biti ukorijenjen i 40 cm duboko.

Spore: Končaste. eliptične, 2-5 x 1.5-2 µm.

Meso: Vrlo je žilavo i vlaknasto, žuto-zelenkasto, u proširenju je u mladosti svijetložuto; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, busenasto, po više primjeraka zajedno združeno, kao parazit na plodnim tijelima jelenovih tartufa na dubini od 20-30 cm.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, sli se smatra nejestivom jer nema nikakve uporabne vrijednosti.

Napomena: Karakteristična je po načinu rasta na plodnim tijelima zrnate jelengljive, koja raste podzemno ili poluukopana u zemlji.

IDI NA VRH